10 czerwca 2022 11:18

Możliwe, że na Nanga Parbat znaleziono drugi but Günthera Messnera

Reinhold Messner na podstawie przesłanego zdjęcia poinformował, że w ubiegłym tygodniu u stóp lodowca Diamir miejscowi znaleźli drugi but Günthera. Brat słynnego himalaisty zginął 52 lata temu.

***

Bracia Messnerowie uczestniczyli w wyprawie na Nanga Parbat w 1970 roku. Pokonali 4,5-kilometrową południowo-zachodnią Ścianę Rupal, po raz pierwszy bez korzystania z tlenu z butli – przejście ważne w historii himalaizmu.

Według Reinholda Messnera jego młodszy brat Günther wykazywał na szczycie objawy choroby wysokościowej. Dlatego zeszli na stronę Ściany Diamir, która była im nieznana, ale techniczni trochę łatwiejsza. Tam, jak relacjonował Reinhold, jego brat zginął w lawinie. On sam skrajnie wyczerpany dotarł do stóp lodowca Diamir, gdzie odnalazł go pakistański pasterz.

Po wyprawie rozgorzał spór z innymi członkami ekspedycji Nanga Parbat, który toczył się w mediach, książkach, a także w sądzie. Oskarżano Reinholda o porzucenie chorego brata, prawdopodobnie już w rejonie szczytu. Ze swojej strony Messner zarzucał pozostałym członkom ekspedycji kłamstwo i brak pomocy.

W 2005 roku Reinhold ogłosił znalezienie pierwszego buta i szczątków Günthera. Znalazł je pakistański przewodnik wraz z kurtką oraz kilkoma kośćmi w pobliżu obozu bazowego po stronie góry Diamir. Analiza genetyczna kości wykazała, że ​​były to szczątki Günthera.

Reinhold zamierza osobiście odebrać znaleziony but, najprawdopodobniej znajdzie on swoje miejsce obok pierwszego w w muzeum górskim Messnera na zamku Sigmundskron w pobliżu miasta Bozen (Południowy Tyrol).

O szczegółach wyprawy na Nanga Parbat możecie przeczytać w relacji samego Messnera w książce:

Naga góra (Reinhold Messner)

Naga góra (Reinhold Messner)

lub w relacji jego oponenta:

Śmierć na Nanga Parbat (Max von Kienlin)

Śmierć na Nanga Parbat (Max von Kienlin)

albo też w książce Jochena Hemmleba:

„Dramat braci Messnerów”, Jochen Hemmleb

„Dramat braci Messnerów”, Jochen Hemmleb
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum