27 czerwca 2022 15:39

Michał Czech i Kuba Kokowski skutecznie na „Filarze Kazalnicy” IX+

25 czerwca zespół Michał Czech i Kuba Kokowski poprowadził Filar Kazalnicy (IX+, 270 m), drogę rzadko powtarzaną, a ważną dla historii tatrzańskiego wspinania.

Michał Czech na Filarze Kazalnicy (efektowny zjazd z kluczowego wyciągu)

Michał Czech na Filarze Kazalnicy (efektowny zjazd z kluczowego wyciągu)

***

Pierwsze przejście Filara Kazalnicy, biegnącego na ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej, miało miejsce na samym początku wspinaczkowego lata 1962 roku. Jego autorami byli Eugeniusz Chrobak, Zygmunt Andrzej Heinrich, Janusz Kurczab i Krzysztof Zdzitowiecki.

Pierwsze przejście klasyczne zostało zrealizowane w 1995 roku (Piotr Korczak, Wojciech Słowakiewicz). Od tego czasu odnotowaliśmy zaledwie kilka powtórzeń, w tym pierwsze kobiece przejście (Karolina Ośka, Małgorzata Grabska – 2016).

W 2012 roku ukazał się rocznicowy plakat poświęcony tej drodze.

O tym jak wyglądało wspinanie na Filarze pisze Michał:

Idąc w sobotę pod ścianę nie obiecywaliśmy sobie zbyt wiele. Zmęczeni poprzednim dniem wspinaczkowym na Mnichu i pozbawieni skóry na opuszkach chcieliśmy bardziej spróbować „na zajawkę” i wykorzystać dobry warun. Oddaliśmy po próbie na kluczowym wyciągu w okapie i rozpracowaliśmy poszczególne miejsca. Byliśmy zaskoczeni pięknem i estetyką ruchów kluczowego wyciągu. Szerokie rozstawienia nóg, kliny kolan, haczenie pięty oraz palców, wszystko w niesamowitej ekspozycji.

Idąc drugą wstawkę nie miałem zbyt wielkich oczekiwań. Jakże byłem zdziwiony przedzierając się przez kolejne trudne sekwencje, z każdym kolejnym ruchem nabierając wiary, że to ma szansę się udać. Chwilę później z radością wpiąłem się do stanowiska po klasycznym przejściu Wielkiego Okapu. Potem już tylko kilka mniej trudnych długości liny, spotkanie z kolegami z Kantu Filara i po 8 godzinach od startu meldujemy się na Siodełku w Filarze. Takie cuda to tylko w górach.

Źródło: FB Michał Czech

Odnotowane przejścia Filara Kazalnicy:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum