20 czerwca 2022 07:12

„Lexicon” E11 7a po raz piąty: James Pearson

Tak wytrawny tradowiec, jakim jest James Pearson, musiał skusić się na spróbowanie drogi Lexicon E11 7a w Pavey Ark. A jeśli jeszcze miał wsparcie od samego autora (Neila Greshama), który dzielił się z nim patentami, motywował, pożyczył sprzęt i gościł w swoim domu… – nie było wyjścia, musiało się udać.

***

Linia Lexicon, choć stosunkowo młoda, bo z września ubiegłego roku, już stała się klasykiem. To jeden z najtrudniejszych wyspiarskich tradów, który swoim nazwiskiem firmuje wspomniany Neil Gresham, a w gronie powtarzających (wciąż niewielkim) są takie sławy jak Steve McClure – poprowadził drogę niedługo po autorze (warto obejrzeć film E11. Lexicon z serii Brit Rock) i Dave MacLeod. Później dołączył do nich jeszcze Mathew Wright.

Lexicon biegnie na East Gully Wall w Pavey Ark ((Langdale, Lake District), w środkowej części przecina się z linią Impact Day E8 6c, początek i końcówka to niezależny teren. Poza trudnościami technicznymi droga Greshama jest wyzwaniem mentalnym. Odpadnięcie z ostatniego kruksa, już blisko topu, skutkuje potężnym lotem, co możecie zobaczyć na filmie poniżej:
James Pearson Lexicon uważa za bardzo trudną i świetną drogę. Co ciekawe, Brytyjczyk zlustrował ją ze zjazdu, nie próbując ruchów. Sekwencje testował już na prowadzeniu. Tak postanowił podejść do pracy nad Lexiconem:

Chciałem spróbować jej w sposób, który rozwinąłby mnie bardziej niż headpoint, i czuję, że to był krok „we właściwym kierunku”, w kierunku „lepszego stylu”. Waham się użyć słowa „lepszego”, ponieważ tak naprawdę myślę, że nie ma „lepszego czy gorszego”, jest po prostu inny.

O samej zaś drodze mówi między innymi tak:

Co prawda nie przeszedłem wszystkich trudnych tradów na Wyspach, ale Lexicon jest najlepszą i najfajniejszą trudną tradową linią, jaką tu robiłem. Rhapsody E11 7a (to inny wielki klasyk zrobiony przez Pearsona w 2014 roku, jego autorem jest Dave MacLeod – red.) też dostarcza wiele frajdy, ale linia nie jest tak dobra i nie biegnie tak czysto jak Lexicon. Jednak fakt, że na Rhapsody lot nie ma prawie żadnych konsekwencji sprawia, że to łatwiejsze doświadczenie, więc możesz się nim cieszyć odrobinę bardziej.

James Pearson podczas próby na drodze "Lexicon" E11 7a (fot. arch. J. Pearson)

James Pearson podczas próby na drodze „Lexicon” E11 7a (fot. arch. J. Pearson)

Do Jamesa Pearsona należy czwarte powtórzenie drogi. Brytyjczyk jest przekonany, że Lexicon można przejść w lepszym stylu:

Zdecydowanie możliwe jest przejście ground-up. Myślę, że ktoś naprawdę silny mógłby pokonać ją fleszem bez jakiejkolwiek wstępnej inspekcji. To wciąż zupełnie możliwe. Jeśli jesteś na poziomie 9a flesz i próbujesz zrobić 8b+ w tym stylu, masz duży margines na popełnianie błędów.

źródło: ukclimbing.com, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nie tylko "Lexicon" [28]
    Nie w lepszym ale po prostu w UCZCIWYM stylu( byłby…

    20-06-2022
    Edgar Nevermore