23 czerwca 2022 12:29

Lato w Karakorum: Polacy wspinają się na Nanga Parbat, K2 i Broad Peak

W Karakorum rozpoczyna się sezon letni. Przez Islamabad lub bezpośrednio do Skardu i dalej przez lodowiec Baltoro do baz pod K2, Broad Peak i Gasherbrumy docierają kolejne zespoły. Popularnym celem w czerwcu jest również wysunięta najdalej na południowy zachód i przynależną do Himalajów Zachodnich Nanga Parbat.

***

Nanga Parbat (8126 m)

Na Nagą Górę wspina się tego lata Paweł Michalski, którego wyprawa rozpoczęła się w pierwszej połowie czerwca. Paweł, który dotarł do bazy 16 czerwca, uważa ją za najpiękniejszą z baz pod ośmiotysięcznikami:

Zielona trawa, szum potoków i wesołe pogwizdywanie świstaków.

Baza pod Nanga Parbat przed opadami, czerwiec 2022 (fot. Lela Peak Expeditions)

Przypomina również:

Stosunkowo niska wysokość (4200 m) pomaga w szybszej regeneracji po akcji górskiej, z drugiej strony pozostaje aż 4000 m do szczytu! 

Paweł wyruszył w górę po raz pierwszy 19 czerwca z zamiarem założenie obozu 1 na wysokości 4900 m. Po jednej lub dwóch nocach spędzonych w bezpiecznym miejscu (prawdopodobnie w obozie 1, u podstawy drogi Kinshofera, ale nie ma pewności), duże opady śniegu i schodzące w okolicy lawiny zawróciły wspinaczy do bazy. Odcinek z bazy do obozu 1 biegnie umiarkowanie wznoszącym się lodowcem (700 m przewyższenia), który – jak wynika z relacji Michalskiego – jest aktualnie w niezłym stanie.

Paweł Michalski (fot. FB)

Paweł Michalski zdobył do tej pory pięć ośmiotysięczników, wszystkie bez używania dodatkowego tlenu i bez pomocy tragarzy wysokościowych:

 • Manaslu (8156 m),
 • Broad Peak (8051 m),
 • Gasherbrum II (8035 m),
 • Gasherbrum I (8068 m),
 • Cho Oyu (8201 m).

Pod Nangą jest już kilka wypraw, w tym duża wyprawa komercyjna organizowana przez Lela Peak Expeditions. Szerpowie zaporęczowali drogę do wysokości 5250 m.

Nanga Parbat, ściana Diamir: (1) droga normalna (Kinshofera); (2) Żebro Mummery’ego (wysokość osiągnięta przez Nardiego w 2013, ok. 6400 m, Mummery z Rajobirem w 1895 roku wspięli się na 6100 m; (3) Droga Messnera, 1978 (4) linia, którą Sandy Allen i Rick Allan osiągnęli wierzchołek po pokonaniu Grani Mazeno, 2012 (źródło: AAJ)

Niektórzy zamierzają zdobywać górę z tlenem lub/i w rekordowym czasie. Michalski należy do grupy wspinającej się bez dodatkowego tlenu. Najprawdopodobniej jego partnerem jest Alex Gavan z Rumunii, jednak czekamy jeszcze na potwierdzenie tej informacji. Bez dodatkowego tlenu zamierzają wspinać się również: Mario Vielmo, Tarcisio Bello, Nicola Bonaiti i Marco Confortola.

Szczyt Nangi Parbat planuje zdobyć również Shehroze Kashif. Pakistańczyk ma 20 lat i siedem ośmiotysięczników na koncie. Jeśli uzyska wsparcie sponsorów, tego lata zmierzy się również z Gasherbrumami. W tym sezonie „The Broad Boy” „zaliczył” już – Kanczendzongę, Lhotse i Makalu.

Shehroze Kashif (fot. FB)

O Koronę Himalajów w krótkim czasie walczą Norweżka Kristin Harila (z Szerpami Pasdawą i Dawą Ongchu) oraz Brytyjka Adriana Brownlee (towarzyszy jej Gelje Sherpa), która po roku od rozpoczęcia kolekcjonowania szczytów ośmiotysięcznych jest już w połowie – podobnie jak Kashif, ma siedem szczytów. Celem Brytyjki jest zdobycie wielkiej czternastki przed ukończeniem 23. roku życia, a tym samym pobicie rekordu świata należącego aktualnie (jak czytamy na stronie Brownlee) do Mingmy „Davida” Gyabu Sherpy, który zamknął swoją kolekcję w wieku 30 lat i 166 dni. Adriana zdobyła do tej pory:

 • Mount Everest – 2021,
 • Manaslu – 2021,
 • Dhaulagiri – 2021,
 • Annapurna – 2022,
 • Kanczendzonga – 2022,
 • Lhotse 2022,
 • Makalu 2022.
Adriana Brownlee

Adriana Brownlee (fot. Instagram)

Brownlee przyznaje na swoim profilu instagramowym:

Pamiętam to jak przez mgłę… Wydaje mi się, że każda wyprawa była równie wycieńczająca psychicznie i jest mi teraz trudno odróżnić jedną [górę] od drugiej.

Broad Peak (8051 m)

Wyprawa Beskid Expedition Team na Broad Peak (fot. Beskid Expedition Team)

19 czerwca ze Skardu wyruszyła ekipa Beskid Expedition Team, w skład której wchodzą: Piotr Krzyżowski, Radek Woźniak, Mariusz Hatala, Grzegorz Pasuto, Kamil Kozłowski, Bartek Ziemski. Alpiniści zamierzają po drodze do bazy aklimatyzować się na przynajmniej jednym sześciotysięczniku w dolinie Husche.

Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem i wystarczy czasu (a wyprawa trwa dwa miesiące), alpiniści mają w zanadrzu jeszcze jeden ambitny cel. 

K2 (8611 m)

Wczoraj rano do Islamabadu dotarła Monika Witkowska, która zamierza w tym sezonie zmierzyć się z K2 (wspinając się w ramach wyprawy komercyjnej, z tlenem z butli). Był to dzień organizacyjny:

(…) po szybkim przepaku pozbyłam się większości rzeczy, które dostanę dopiero w bazie, a pojadą do Skardu samochodem (na trekking zostaję z tylko jedną torbą i małym plecakiem). W ramach przerywnika zrobiłam sobie wyskok na sok ze świeżego mango na ulicznym straganie. Jutro z kolei liczę, że uda się załapać na lot do Skardu (Inszaallah – jak tu mówią, czyli jak Allah pozwoli).

Monika Witkowska w Islamabadzie (fot. FB)

W górach jest już również Dorota Rasińska-Samoćko, która realizuje swój projekt „Podwójna Korona” (szerzej opisany tutaj). Dorota w ciągu miesiąca zdobyła cztery ośmiotysięczniki, a w najbliższych planach ma trzy kolejne: Nanga Parbat, Broad Peak i K2. Wspina się z dodatkowym tlenem i pomocą Szerpów.

Dorota Rasińska-Samoćko na wierzchołku Makalu (fot. arch. D. Rasińska-Samoćko)

Tłumy

Niewykluczone, że w tym sezonie padnie rekord liczby wydanych permitów. Szacuje się, że w tej chwili wydano już około 350 pozwoleń na dwa szczyty, K2 i Broad Peak. W takich warunkach ryzyko wypadków na obu tych górach rośnie.

Na Broad Peaku atak szczytowy jest długi i w razie problemów czy “korków” może zrobić się niebezpiecznie. Niestety tak było w zeszłym roku, gdy podczas zejścia ze swojego ostatniego ośmiotysięcznika zginął pochodzący z Południowej Korei Kim Hong-bin.

Z kolei na K2 jest stromo, co oznacza, że większość wspinających się pozostaje przez większość czasu wpięta w poręczówki – tu również tworzą się korki. Dodatkowo obozy 1 i 2 muszą zmieścić się na niewielkiej powierzchni (nie ma tam miejsca na “miasteczko namiotowe”), co rodzi wiele problemów i nieprzyjemnych sytuacji.

Przebieg dróg na południowej ścianie K2 (fot. Fundacja Kukuczki/Marcin Kin, Jerzy Natkański, Darek Załuski)

Przebieg dróg na południowej ścianie K2 (fot. Fundacja Kukuczki/Marcin Kin, Jerzy Natkański, Darek Załuski)

Poziom i umiejętności osób atakujących K2 jest bardzo zróżnicowany. Mniejsze zespoły mogą w tej sytuacji zdecydować się na zmianę drogi na alternatywę dla drogi klasycznej, drogę Česena (zwana też drogą Basków). Mimo, że ta linia łączy się z Żebrem Abruzzów w obozie 4, oferuje więcej miejsca na niższe obozy.

Pogoda na początku sezonu nie rozpieszcza. W ostatnich dniach w Pakistanie pada rzęsisty deszcz, który wraz z wysokością przechodzi w śnieg. Osuwiska ziemne zakłócają ruch na Karakoram Highway. 

W bazie pod Nanga Parbat  spadło w ostatnich dniach 50 cm śniegu. Wyżej to już ponad metr świeżego opadu.

Baza pod Nanga Parbat po opadach, czerwiec 2022 (fot. Juan Pablo Toro)

Michał Gurgul
źródła: explorersweb.com, Paweł Michalski FB, Beskid Expedition Team
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Nanga Parbat [10]
  Jacyś pacjenci chcą wejść na Nanga Parbat korzystając z dodatkowego…

  23-06-2022
  łojant