28 czerwca 2022 09:37

Iban Larrion na 100-metrowej „La Vía de Jon” 8b

Iban Larrion poprowadził 100-metrową La Vía de Jon 8b w Cueva de la Leze (prowincja Álava, północna Hiszpania). Drogę pierwsi uklasycznili prawie równo rok temu bracia Iker i Eneko Pou, ale nie udało im się wtedy wystartować z samego dołu, ponieważ pierwsza długość była mokra. Zrobił to teraz Larrion.

Iban Larrion na "La Via de Jon" (fot. Ekaitz Anda)

Iban Larrion na „La Via de Jon” (fot. Ekaitz Anda)

***

O La Vía de Jon mówi się, że to na jedna z najlepszych dróg w prowincji Álava. Pokonuje spektakularny łuk jaskini Leze. Na początku lat 90. pokonali ją hakowo Rafael Heras i Josè Otxoa de Eribe, a dla nabierających wtedy wspinaczkowej wprawy braci Ikera i Eneko Pou linia przez długi czas pozostawała niedoścignionym marzeniem. Po jej uklasycznieniu w czerwcu 2021 roku Baskowie pisali: ”Jeśli spojrzymy wstecz, na lata 90., kiedy stawialiśmy tu pierwsze wspinaczkowe kroki, nie wyobrażaliśmy sobie, że będziemy kiedyś w stanie wspiąć się na coś takiego klasycznie. Kiedy Rafa i José otworzyli drogę, nie było nikogo, kto rozważałby klasyczne wspinanie po tym ogromnym łuku”.
Teraz satysfakcję z pokonania La Vía de Jon może mieć Iban Larrion, Tym większą, że udało mu się wystartować z samego dołu. Oryginalnie droga zaczyna się ze starej metalowej kładki na poziomie wody, kiedy bracia Pou uklasyczniali linię, ta część była mokra.

Larrion o pierwszym wyciągu wycenionym na 8b, od teraz kluczowym na drodze:

Pierwszy wyciąg była dla nas najtrudniejszy, a znalezienie rozwiązania na jego klasyczne przejście dało nam ogromną satysfakcję.

Iban Larrion na pierwszym wyciągu, teraz najtrudniejszym (fot. Ekaitz Anda)

Iban Larrion na pierwszym wyciągu, teraz najtrudniejszym (fot. Ekaitz Anda)

W dniu przejścia Bask potrzebował na pierwszy wyciąg trzech lub czterech prób, całą drogę pokonał w 3,5 godziny.

Długości La Vía de Jon: L1 8b, L2 V, L3 7c/c+, L4 7a+, L5 8a+/b, L6 V.

źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum