23 czerwca 2022 13:32

Filip Babicz i Włosi spróbują wytyczyć ambitną drogę na Siula Grande

Siula Grande to szczyt, który stał się słynny za sprawą wspinaczki Joe Simpsona i Simona Yatesa, którzy przeszli ogromną zachodnią ścianę góry jako pierwsi. Podczas zejścia północną granią doszło do wypadku i w konsekwencji powstała jedna z najgłośniejszych górskich historii spisanych przez Simpsona w książce Dotknięcie pustki. Później powstał film Czekając na Joe. Matteo Della Bordella, Stefano Cordaro, Filip Babicz, Alessandro Zeni i Marco Majori planują wytyczyć nową drogę na wschodniej ścianie tej góry.

Centralna część wschodniej ściany Siula Grande (fot. Matteo Della Bordella)

***

To prawdopodobnie jeden z najciekawszych projektów górskich tego lata. Zespół wyruszył z Włoch 20 czerwca. Wyprawa ma trwać 45 dni. Wspinacze planują przejść upatrzoną linię w stylu alpejskim.

Matteo Della Bordella, Stefano Cordaro, Filip Babicz, Alessandro Zeni i Marco Majori tuż przed wylotem z lotniska w Mediolanie (fot. Alessandro Zeni)

Siula Grande (6344 m) to jeden z bardziej imponujących szczytów w łańcuchu Huayhuash w peruwiańskich Andach. Jako pierwsi stopę na wierzchołku postawili Arnold Awerzger i Erwin Schneider po wspinaczce północną granią w 1936 roku. Zachodnią ścianę pierwsi pokonali w 1985 roku wspomniani Brytyjczycy, Joe Simpson i Simon Yates. Ścianę wschodnią pierwsi przeszli Francuzi Didier Jourdain i Max Bonniot – dopiero w 2016 roku, w ciągu pięciu dni, wspinając się w stylu alpejskim i korzystając wyłącznie z naturalnej asekuracji. Ich droga, Le Bruit Des Glacons – 1400 m, ED 6c WI5, omija jednak imponujący headwall.

Le Bruit Des Glacons – 1400 m, ED 6c WI5 (fot. Max Bonniot dla American Alpine Club)

Rok później pod górą, z zamiarem przejścia centralnej części wschodniej ściany, zjawił się Matteo Della Bordella. Towarzyszyli mu Tito Arosio i Matteo Bernasconi, który zginął w 2020 roku w lawinie w Alpach. Po nieudanej próbie alpiniści przenieśli się na wschodni filar, próbując nowej linii, na lewo od drogi Francuzów. I tu ponieśli fiasko ze względu na zbliżającą się nawałnicę.

Próby zespołu Bordella-Arosio-Bernasconi w 2017 roku (fot. Matteo Della Bordella dla American Alpine Club)

W raporcie dla American Alpine Club Bordella pisał później:

Wapień w tym małym zakątku łańcucha Huayhuash jest niesamowitej jakości. Główna część wschodniej ściany Siula Grande to wyzwanie łączące znakomite trudności techniczne oraz skomplikowane i wymagające podejście.

Będziemy z ciekawością obserwować postępy wspinaczy na Siula Grande. Powodzenia życzą im jedni z najlepszych, między innymi Thomas Huber i Dmitrij Gołowczenko. My również dołączamy się do tych życzeń!

Wspinaczka na Siula Grande (fot. Matteo Della Bordella)

Michał Gurgul
źródła: explorersweb.com, Matteo Della Bordella, Filip Babicz 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum