15 czerwca 2022 11:12

Czym jest kolagen i jak dostarczyć go do organizmu? [sponsorowany]

Dlaczego niektóre kobiety wyglądają na dużo młodsze niż są w rzeczywistości? Jak to się dzieje, że emeryci biorą udział w maratonach? Odpowiedź w obu przypadkach jest identyczna – kolagen. Czym on jest i jak pozytywny wpływ ma na nasz organizm piszemy w poniższym tekście.

Ponad 30% wszystkich białek ludzkiego organizmu to właśnie kolagen, który dzieli się na dwadzieścia różnych rodzajów różniących się między sobą budową i funkcją (fot. materiały partnera)

Według legendy rozpowszechnionej w Europie w XVI wieku na świecie istniało Źródło Młodości. Było to mityczne miejsce, w którym znajduje się źródło magicznej wody, po wypiciu której człowiek staje się młody oddalając datę jego śmierci. Niestety, dziś doskonale wiemy, że takiego miejsca nie ma i nie można cofnąć czasu. Gdyby nasi przodkowie żyli dziś mianem „źródła młodości” z pewnością określiliby kolagen. Dlaczego? W kolejnych akapitach przedstawiamy najważniejsze informacje o tym białku.

Kolagen – najważniejsze fakty

Co łączy wróbla, chomika i człowieka? Odpowiedź jest prosta: kolagen! To białko uznawane jest za czynnik charakterystyczny świata zwierząt, wyznacznik przynależności do organizmów zwierzęcych. Gdyby nie kolagen i jego wpływ na ewolucję organizmów żywych, świat byłby dziś zamieszkały wyłącznie przez rośliny.

Choć niezwykle istotny, kolagen wciąż pozostaje jednym z najmniej znanych białek w naszym ciele. Ponad 30% wszystkich białek ludzkiego organizmu to właśnie kolagen, który dzieli się na dwadzieścia różnych rodzajów różniących się między sobą budową i funkcją. Nadal jednak nie wiemy o nim wszystkiego, ponieważ opisania doczekało się jedynie dwanaście rodzajów kolagenu.
Kolagen ma ogromny wpływ na całe nasze ciało. Znajduje się on m.in. w skórze, ale również w nerkach, wątrobie, sercu, oczach, a nawet układzie krwionośnym. Chroni wyżej wymienione narządy wewnętrzne tworząc wokół nich warstwę ochronną. Jednak najbardziej widoczny wpływ kolagenu dostrzeżemy gołym okiem – na skórze. Ma on decydujący wpływ na jej wygląd i kondycję, bowiem kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek skóry.

Skąd czerpać kolagen?

Ludzki organizm do 25. roku życia produkuje wystarczającą ilość kolagenu, która jest niezbędna komórkom naszego ciała. Niestety, gdy przeżyjemy ćwierć wieku jego ilość z roku na rok spada. Prowadzi to m.in. do osłabienia ścięgien, więzadeł oraz zmniejszenia elastyczności skóry i ogólnego pogorszenia jej wyglądu, czyli krótko mówiąc – starości.
Na szczęście proces starzenia można spowolnić. Wystarczy, że będziemy nadal dostarczać naszemu organizmowi niezbędne ilości kolagenu. Białko to występuje naturalnie w pożywieniu i znajdziemy je w:

  • żelatynie spożywczej;
  • golonce, podrobach;
  • kurzych łapkach;
  • chrząstkach rekina;
  • galaretkach owocowych i warzywnych;
  • rybach w galarecie;
  • galaretkach z nóżek wieprzowych i cielęcych.

Ludzie nauki, doskonale zdają sobie z tego sprawę, że podroby czy chrząstki rekina nie są ulubionym daniem Polaków. Z tego powodu kolagen trafił, jak wszystkie inne witaminy i sole mineralne, do aptek i drogerii jako suplement diety w postaci tabletek i proszku. Dzięki temu jego suplementacja jest prosta, szybka i przyjemna. W zależności od indywidualnych potrzeb na rynku znajdują się preparaty o różnej zawartości kolagenu w jednej dawce.

Materiały partnera

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum