17 czerwca 2022 07:22

Connor Herson przechodzi „Empath” (9a+) na własnej asekuracji!

18-letni Connor Herson przeszedł Empath 9a+ w Tahoe (Kalifornia). Przeszedł na własnej asekuracji. To droga obita i poprowadzona w 2020 roku przez Carlo Traversiego.

Connor Herson prowadzi "Empath" na własnej asekuracji (fot. Christian Adam)

Connor Herson prowadzi „Empath” na własnej asekuracji (fot. Christian Adam)

***

Connor Herson:

To naprawdę jedna z najlepszych dróg w okolicy, z kilkoma najlepszymi ruchami, jaki robiłem w granicie.

Empath w Tahoe to rzeczywiście linia wyjątkowej urody. 20 metrów ciągowego wspinania po kaloryferach i oblakach. Nic dziwnego, że po przejściu Carlo Traversiego posypały się powtórzenia. Connor Herson zrobił jednak coś wyjątkowego. W czerwcu ubiegłego roku zrobił szybkie (5. próba) powtórzenie, a rok później pokonał tę samą drogę na własnej asekuracji(!).

Już przy okazji pierwszego przejścia Empath przez Connora Ethan Pringle mówił o młodszym rodaku (Herson zrobił drogę dzień po Ethanie, notabene w pożyczonych butach): „Niesamowicie było patrzeć, jak ten młody mistrz składa wszystko w całość naprawdę szybko, używając różnych rodzajów dziwacznych tradowych patentów”.

Tak wyglądało przejście Hersona w czerwcu 2021:

Jak duże wrażenie zrobiło ostatnie przejście 18-latka, tym razem na własnej? Wystarczy spojrzeć na gratulacje od kolegów po fachu: A gratulują między innymi tacy mistrzowie tradu:

– Wide Boyz: Amazing job🔥💪
– Sonnie Trotter: What a stunner! 👌 huge congrats💥
– Jacopo Larcher: Yeah!!!! Congrats!
– Emily Harrington: 🔥 Damn that’s sick. Congrats!

Co do trudności, Carlo Traversi wycenił Empath na 9a+, z czym zgodziło się kilku pierwszych powtarzających (James Webb, Daniel Woods, Nathaniel Coleman). Nieco inne zdanie miał Ethan Pringle. Dla niego Empath, biorąc pod uwagę wzrost, inny patent na kruksa i przede wszystkim „przyzwoite” – jak sam pisał –  umiejętnościach wspinania w rysie i znajomość technik klinowania, wydała się ciut łatwiejsza. Ale Amerykanin dodał też:

Oczywiście ocena jest tak subiektywna, może różnić się ze względu na wzrost, doświadczenie, warunki i wiele innych czynników. Każde przejście jest inne, każdy wspinacz jest inny, każdy dzień jest inny.

Z kolei sam Carlo Traversi wysyp powtórzeń komentował tak:

Ciężko powiedzieć, czy droga jest łatwa, kiedy próbują jej w idealnych warunkach jedni z najlepszych amerykańskich wspinaczy. Poza tym 9a+ nie jest już na czele skali. To trudna droga do oceny. Szczerze, naprawdę nie wiem. Daniel powiedział, że to porównywalne z First Round First Minute 9b, Jimmy, że dużo trudniejsze niż Dreamcatcher 9a. Te pomogło mi zaproponować wycenę. Ale to tylko sugestia, jak zawsze w przypadku wycen, czas pokaże (…).

Bez względu na wycenę, przejście Connora Hersona to fantastyczne osiągnięcie. Jedno z najlepszych przejść na własnej asekuracji w historii. O nieprzeciętnym talencie Amerykanina świadczą zresztą jego wcześniejsze dokonania. Herson jest przecież najmłodszym wspinaczem, który pokonał klasycznie The Nose na El Capitanie. Zrobił to w wieku 15 lat(!).

Nieprawdopodobny jest ten chłopak…
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Czas na wycinkę [5]
    Teraz nasi tradowcy muszą tam pojechać, wyciąć spity i poprawić…

    17-06-2022
    PJ22