23 czerwca 2022 21:07

Colin Duffy zwycięża w Innsbrucku. Puchar Świata 2022 wędruje do Yoshiyukiego Ogaty

W szóstej edycji Pucharu Świata 2022 w boulderingu rozegranej w Innsbrucku triumfował Amerykanin Colin Duffy. Dla 18-latka to pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze. Najlepszym zawodnikiem sezonu został Yoshiyuki Ogata, to już drugi taki tytuł z rzędu dla Japończyka.

Colin Duffy zwycięża w Innsbrucku (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

Colin Duffy zwycięża w Innsbrucku (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

***

Tym razem routesetterzy nie wstrzelili się idealnie w formę zawodników. Rozgrywkę finałową rozpoczynał problem rozbiegowy, który udało się przejść wszystkim. Potem było już tylko trudniej. Na dwójce, długim trawersie z trudnym zejściem przed końcowym skokiem, cała stawka zaliczyła jedynie strefę.

Yoshiyuki Ogata przeszedł techniczną trójkę, niestety na czwórce nie wykorzystał szansy na złoto

Yoshiyuki Ogata przeszedł techniczną trójkę, niestety na czwórce nie wykorzystał szansy na złoto

Decydująca dla wejścia do walki medale okazała się technicznie-skoczna płytka. Patent na nią znalazło jedynie trzech zawodników: Dohyun Lee, Yoshiyuki Ogata i Colin Duffy.

Ostatni problem, skok i małpi trawers na samych rękach, okazał się bardziej wkaszalny, ukończyło go czterech finalistów.

Zwycięstwo młodego Amerykanina nie było pewne aż do próby występującego ostatniego w tych finałach Yoshiyukiego Ogaty. Japończyk, lider tegorocznej rywalizacji, jednak nie wykorzystał swojej szansy. Nie zdołał zatopować i musiał zadowolić się trzecim stopniem na podium. Srebro zdobył świetnie wspinający się w finale Koreańczyk Dohyun Lee.

Wyniki finałów w Innsbrucku: 1. Colin Duffy, 2. Lee Dohyun, 3. Yoshiyuki Ogata, 4. Chon Jongwon, 5. Fujii Kokoro, 6. Yannick Flohé

Wyniki finałów w Innsbrucku: 1. Colin Duffy USA, 2. Lee Dohyun KOR, 3. Yoshiyuki Ogata JPN, 4. Chon Jongwon KOR, 5. Fujii Kokoro JPN, 6. Yannick Flohé GER

Całościowy obraz tegorocznej rywalizacji boulderowej dobrze obrazuje końcowa kwalifikacja Pucharu Świata. Na pierwszych trzech miejscach znaleźli się zawodnicy z Japonii. Nic dziwnego, japońska reprezentacja jest niewykle mocna. Do każdego finału wchodzi conajmniej dwóch zawodników z tego kraju.

  1. YOSHIYUKI OGATA JPN 3990 pkt.
  2. TOMOA NARASAKI JPN 3405 pkt.
  3. KOKORO FUJII JPN 3110 pkt.  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum