3 czerwca 2022 09:10

Cyfryzacja „Climbinga”. 52-letni magazyn ma odejść od wersji drukowanej

Koncern medialny Outside Inc., który jest właścicielem magazynu „Climbing”, podjął decyzję o zakończeniu wydawania regularnej wersji papierowej magazynu. Ten sam los ma spotkać wiele innych tytułów będących w posiadaniu koncernu.

„Climbing”: okładka pierwszego numeru, który ukazał się w 1970 roku i ostatniego z wiosny 2022

„Climbing”: okładka pierwszego numeru, który ukazał się w 1970 roku i ostatniego z wiosny 2022

***

Pierwszy numer amerykańskiego „Climbinga” ukazał się w maju 1970 roku, przez dziesięciolecia było to jedno z najważniejszych czasopism wspinaczkowych na świecie, które realizowało misję zadeklarowaną w pierwszym, skromnym 25-stronicowym numerze:

Jak zaznaczono na stronie tytułowej, „Climbing” jest magazynem wspinaczkowym i górskim. Nie jest magazynem dla turystów czy ochroniarzy i nie jest powiązany z żadnym klubem. Zamierzamy relacjonować całość wydarzeń związanych tzw. „techniczną” wspinaczką i służyć wspinaczom z całego kraju.

„Climbing” na przestrzeni lat zmieniał właścicieli, w 2021 roku został przejęty przez Outside Inc. W latach świetności był miesięcznikiem, wraz z rozwojem internetu liczba rocznych edycji malała. Jednak jeszcze w 2020 ukazało się 9 numerów, ale już w ubiegłym roku wydano tylko cztery.

Portfolio tytułów posiadanych przez Outside Inc. jest imponujące

Portfolio tytułów posiadanych przez Outside Inc. jest imponujące

Rewolucja w magazynach posiadanych przez Outside Inc. nie dotyczy tylko Climbinga, ale także innych tytułów. Koncern zamierza zlikwidować 80% drukowanych edycji. Ruch ten sprawi, że Outside Inc. będzie mógł obniżyć koszty, także przez zwolnienie ok. 15% pracowników.

Źródła: gearjunkie.com, adventure-journal.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum