10 czerwca 2022 15:47

Bracia Pou wracają do Peru: na początek „Aúpa Gasteiz” (7c+, 160 m)

Lubią wracać do Peru bracia Iker i Eneko Pou. To już taka mała tradycja Basków. Tegoroczny pobyt w górach Cordillera Blanca zaczęli nie najgorzej, robiąc pierwsze klasyczne przejście swojego projektu sprzed kilku lat, Aúpa Gasteiz (7c+, 160 m).

Topo "Aúpa Gasteiz" (arch. Iker i Eneko Pou)

Topo „Aúpa Gasteiz” (arch. Iker i Eneko Pou)

***

Aúpa Gasteiz Iker i Eneko otworzyli jeszcze w 2019 roku, ale wtedy nie zdążyli przejść jej w całości klasycznie. Teraz zrobili to w ramach aklimatyzacji. To w sumie 160 metrów sportowego wspinania (zgodnie ze swoją filozofią Baskowie starali się umieścić na drodze jak najmniej przelotów, stąd można się spodziewać pokaźnych run-out’ów), rozłożonych na pięć wyciągów, z czego trzy otrzymały wycenę 7c+. Linia znajduje się w Quebrada de Llaca, na wysokości na ponad 4 tys. metrów.

Iker i Eneko:

To piękna i estetyczna ściana, kiedy zobaczyliśmy ją po raz pierwszy, pomyśleliśmy, że wygląda jak El Capitan w Yosemite, ale na większej wysokości(….).

Tak wygląda Aúpa Gasteiz:
***

Dróg, jakie Baskowie otworzyli w peruwiańskich Andach, zebrałoby się całkiem sporo. W ubiegłym roku pisaliśmy między innymi o fantastycznie urzeźbionej Super Canalizos (6c+, 475 m) na Huanka Punta, w całości zrobionej na własnej asekuracji. W tym samym roku, nieco wcześniej, powstała zgoła inna charakterem, mikstowa ¡Viva Perú Carajo! (M7, 80°, 600 m) na południowej ścianie Nevado Huamashraju East (5350 m).
źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum