17 czerwca rusza 10. Bieg dla Słonia
Po raz dziesiąty ze Stadionu Śląskiego w piątek (17.06) wyruszy Bieg dla Słonia. To memoriał upamiętniający tragicznie zmarłego himalaistę, Artura Hajzera, który zginął w 2013 na ośmiotysięczniku Gaszerbrum I w Karakorum.
***
„Bieg, jak co roku, będzie odbywał się po zmroku. Wszyscy wyruszą o godzinie 22.00, dlatego też organizatorzy polecają zabrać czołówki. Po pierwsze, to element praktyczny, bo w Parku miejscami jest ciemno. Po drugie, to też symbolicznie nawiązanie do alpinistów, którzy przecież często wspinaczkę rozpoczynają w nocy. Po trzecie, to symboliczne światło, które wysyłamy do góry, do Artura i tych, którzy w górach zostali już na zawsze” – mówi Marcin Rudzki, dziennikarz i pomysłodawca wydarzenia.
Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie specjalna oprawa, zarówno w strefie startu, jak i na trasie. Na uczestników mniej więcej co kilometr będą czekali wolontariusze wyposażeni w specjalistyczny sprzęt od naszego Mecenasa firmy Fenix Polska, którym będą rozświetlać trasę, ale nie chcemy zdradzać wszystkiego – wyjaśnia Rudzki. Jak dodaje, najważniejsze, to ponowna możliwość wspólnego startu. „Mam wrażenie, że wszyscy na to czekają i to jest najważniejszy aspekt tego wydarzenia, poczucie wspólnoty, bycia częścią tego wydarzenia”.

Bieg dla Słonia 2020 (materiały organizatora)
Bieg dla Słonia po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Artura Hajzera. Nazwa wydarzenia nawiązuje do określenia, jakim w środowisku nazywano himalaistę – Słoń. W tym roku biegacze pokonają siedmiokilometrowa trasę. Wyruszą z terenu znajdującego się w rejonie czwartej bramy wejściowej Stadionu Śląskiego, by po niespełna kilometrze wbiec na jego główną arenę. Tam na telebimach obiektu wyświetlane będą archiwalne zdjęcia himalaisty z jego prywatnego archiwum. Po opuszczeniu Stadionu Śląskiego biegacze ruszą na dalszą część trasy wiodącej alejami Parku Śląskiego.
Bieg dla Słonia 2014:
Bieg dla Słonia jest jedną z największych imprez biegowych w województwie śląskim. Dzieje się tak, mimo iż nie ma tutaj pomiaru czasu, klasycznego ścigania i miejsc na przysłowiowym „pudle”. Nie ma też wcześniejszych zapisów.
Udział w wydarzeniu, podobnie jak w ubiegłych latach, jest bezpłatny, a na uczestników czekają ręcznie wykonane medale.
Start o 22:00 w piątek 17 czerwca.
Informacja prasowa