14 czerwca 2022 13:56

17 czerwca rusza 10. Bieg dla Słonia

Po raz dziesiąty ze Stadionu Śląskiego w piątek (17.06) wyruszy Bieg dla Słonia. To memoriał upamiętniający tragicznie zmarłego himalaistę, Artura Hajzera, który zginął w 2013 na ośmiotysięczniku Gaszerbrum I w Karakorum.

***

„Bieg, jak co roku, będzie odbywał się po zmroku. Wszyscy wyruszą o godzinie 22.00, dlatego też organizatorzy polecają zabrać czołówki. Po pierwsze, to element praktyczny, bo w Parku miejscami jest ciemno. Po drugie, to też symbolicznie nawiązanie do alpinistów, którzy przecież często wspinaczkę rozpoczynają w nocy. Po trzecie, to symboliczne światło, które wysyłamy do góry, do Artura i tych, którzy w górach zostali już na zawsze” – mówi Marcin Rudzki, dziennikarz i pomysłodawca wydarzenia.

Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie specjalna oprawa, zarówno w strefie startu, jak i na trasie. Na uczestników mniej więcej co kilometr będą czekali wolontariusze wyposażeni w specjalistyczny sprzęt od naszego Mecenasa firmy Fenix Polska, którym będą rozświetlać trasę, ale nie chcemy zdradzać wszystkiego – wyjaśnia Rudzki. Jak dodaje, najważniejsze, to ponowna możliwość wspólnego startu. „Mam wrażenie, że wszyscy na to czekają i to jest najważniejszy aspekt tego wydarzenia, poczucie wspólnoty, bycia częścią tego wydarzenia”.

Bieg dla Słonia 2020 (materiały organizatora)

Bieg dla Słonia 2020 (materiały organizatora)

Bieg dla Słonia po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Artura Hajzera. Nazwa wydarzenia nawiązuje do określenia, jakim w środowisku nazywano himalaistę – Słoń. W tym roku biegacze pokonają siedmiokilometrowa trasę. Wyruszą z terenu znajdującego się w rejonie czwartej bramy wejściowej Stadionu Śląskiego, by po niespełna kilometrze wbiec na jego główną arenę. Tam na telebimach obiektu wyświetlane będą archiwalne zdjęcia himalaisty z jego prywatnego archiwum. Po opuszczeniu Stadionu Śląskiego biegacze ruszą na dalszą część trasy wiodącej alejami Parku Śląskiego.

Bieg dla Słonia 2014:
Bieg dla Słonia jest jedną z największych imprez biegowych w województwie śląskim. Dzieje się tak, mimo iż nie ma tutaj pomiaru czasu, klasycznego ścigania i miejsc na przysłowiowym „pudle”. Nie ma też wcześniejszych zapisów.
Udział w wydarzeniu, podobnie jak w ubiegłych latach, jest bezpłatny, a na uczestników czekają ręcznie wykonane medale.

Start o 22:00 w piątek 17 czerwca.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum