14 czerwca 2022 10:47

Adam Ondra na „Pungitopo”: być może najbardziej estetyczna linia w Arco

„Być może to najbardziej estetyczna linia w Arco” – tak Adam Ondra mówi o drodze Pungitopo (9a lub 8c+) w Laghel, którą poprowadził jeszcze w marcu. Teraz możecie zobaczyć tę perłę na filmie.

Adam Ondra na Pungitopo, dopiskiem: Epic line, epic rock!
***

Arco to od pewnego czasu drugi dom Czecha. Na początku roku poprowadził tu masę dróg, były też rzadkie i piękne odkrycia, jak na przykład tytułowa Pungitopo. Linia została w części ubezpieczona jakieś dziesięć lat temu, w ubiegłym roku prace ekiperskie dokończył lokalny wspinacz Francesco „Franz” Morandi, ale uznał, że droga jest dla niego zbyt trudna. I zaprosił do współpracy Ondrę.

O 18-metrowej Pungitopo na ścianie Red Point Wall Adam Ondra pisze tak:

Kilka kilometrów od Arco, w spokojnej dolinie Laghel ukryta jest idealna ściana, prawdziwe dzieło sztuki stworzone przez naturę. Prawdopodobnie zbyt doskonałe, by być prawdziwe. Być może to właśnie było powodem, dla którego ściana była tak długo omijana przez wspinaczy.

Poza całą serią łatwiejszych (ale ciąż bardzo trudnych) dróg Adam Ondra poprowadził w Arco w tym roku, jako pierwszy, dwie linie 9b. Pierwsza była Bomba na ścianie Hotel Olivo w Bus de la Stria, a następnie Wonderland w Terra Promessa (może 9b/b+).

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum