Zaproszenie na 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

29. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz odbędzie się w dniach 6-8 maja i tematycznie związany będzie z ogłoszonym przez Sejm RP 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz. W tym roku będzie nam wyjątkowo zależało na przybliżeniu postaci słynnej himalaistki, ale również skupimy się na roli kobiet we współczesnej wspinaczce wysokogórskiej oraz sporcie.

***

Oficjalnym partnerem tegorocznego przeglądu jest Fundacja Wandalistki, która zapewni spojrzenie na góry z kobiecego punktu widzenia. Poznamy nie tylko historię Wandy i pierwszych wspinających się kobiet, ale również sylwetki współczesnych wspinaczek, które dają niezwykłą dawkę inspiracji i motywacji.

Przegląd rozpoczniemy 6 maja 2022 roku (piątek) od otwarcia wystawy czasowej „Wanda w Kadrze”, na której zaprezentujemy filmy, fotografie, wypowiedzi w formie nagrań oraz oryginalne eksponaty – pamiątki osobiste po Wandzie Rutkiewicz, będące własnością Muzeum.

Kolejnego dnia, 7 maja (sobota), zaplanowaliśmy blok filmowy poświęcony Wandzie Rutkiewicz. Prowadzącym wydarzenie będzie jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów – Leszek Cichy. Przedstawione zostaną filmy fabularne i dokumentalne prezentujące dokonania Wandy Rutkiewicz. Zostaną przeprowadzone wywiady i rozmowy z osobami pamietającymi Wandę i uczestniczącymi w wyprawach z jej udziałem. Tego dnia planujemy również zaprosić żyjących twórców, reżyserów i osoby związane z produkcjami filmowymi, oraz zorganizować spotkanie z autorkami książek o Wandzie Rutkiewicz.

Ostatniego dnia przeglądu, 8 maja (niedziela), zaprezentujemy blok tematyczny związany z ogólną tematyką wspinaczki i sportu kobiet, przedstawimy filmy z zawodów oraz porozmawiamy o roli kobiet we wspinaczce wysokogórskiej. Zaprosimy również specjalistę z zakresu skitouringu, który opowie nam o swojej przygodzie z tym sportem oraz zaprezentuje film związany z tą tematyką. Będą piękne góry, trochę anegdot i humoru, a także kilka porad: jak sobie ułożyć w rozsądny sposób sezon skitourowy, jak trenować, jak wreszcie uczynić ze skitouringu przygodę swojego życia.

Honorowy Patronat nad 29 Przeglądem Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady Partnerami przedsięwzięcia są: Totalizator Sportowy sp. z o.o., PKN ORLEN S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Fundacja Wandalistki, Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników, Polski Związek Alpinizmu.

Program PFA 2022.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum