14 maja 2022 19:12

„Wędruję, aby żyć. Listy z Himalajów” wybór Reinholda Messnera

Ukazała się książka „Wędruję, aby żyć. Listy z Himalajów”, to autorski wybór listów pisanych przez wspinaczy eksplorujących góry najwyższe od 1855 do roku 1961, czas późniejszy to listy i teksty Reinholda Messnera.

„Wędruję, aby żyć. Listy z Himalajów”, Reinhold Messner, 2022

„Wędruję, aby żyć. Listy z Himalajów”, Reinhold Messner, 2022

Messner pisze:

Dzięki „Listom z Himalajów” zamierzałem osiągnąć dwa cele. Chciałem opowiedzieć o wspinaczkach wysokogórskich na podstawie mojej korespondencji z ostatnich pięćdziesięciu lat i przedstawić autentyczne sprawozdanie z krainy śniegu i lodu, oparte na wybranych listach opowiadających o dwustuletniej himalajskiej tęsknocie. Przeniosłem się w nich do świata moich wielkich poprzedników, by móc naśladować ich dokonania alpinistyczne. Poza tym miałem szczęście przeżyć więcej niż pięćdziesiąt ekspedycji himalajskich. Wyostrzyło się przy tym moje spojrzenie na proces przemiany zachodzący we wspinaniu. Dzięki tym listom chcę z moją historią zapoznać świat, by nie należała ona tylko do moich najbliższych.

Reinhold Messner jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i przeszedł pieszo Grenlandię i Antarktydę. Od pięćdziesięciu lat odwiedza Himalaje jako alpinista i wnikliwy obserwator regionu. Obecnie skupia się na tworzeniu narracji dotyczącej dziejów alpinizmu. Poświęca się projektom filmowym i książkowym, a także założonemu przez siebie Messner Mountain Museum. Swoistym komentarzem do współczesnej „epistolografii” mogą być jego słowa z ostatniego rozdziału, obejmującego lata 2010-2020:

Kto jeszcze pisze listy? Posty docierają w tej samej chwili do wielu ludzi. Skutkiem jest alpinizm anonsowy.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum