25 maja 2022 13:40

„The Alpinist” zdobywa nagrodę Emmy

Głośny filmowy portret świetnego alpinisty Marca-André Leclerca otrzymał wyróżnienie w kategorii długiego dokumentu („Outstanding Long Documentary”) podczas gali wręczenia nagród Emmy w Lincoln Center.

Marc-André Leclerc

Marc-André Leclerc (fot. Scott Serfas / The Alpinist)

***

The Alpinist był nominowany w dwóch kategoriach. W kategorii “Outstanding Camera Work – Long Form” nagrodę otrzymał The Ultimate Run, narciarski film produkcji (również) Red Bull Media House.

W drugiej z nominowanych kategorii, „Outstanding Long Documentary”, statuetkę Emmy otrzymał The Alpinist. Odbierający nagrodę współreżyser Nick Rosen był zaskoczony. Jak mówił po nominacji, film i historia Marca są zbyt smutne, by wyróżnienie mogło być powodem do radości. Niemniej The Alpinist zdobył nagrodę ku satysfakcji twórców i chyba wszystkich widzów, których złapał za serce. Polscy widzowie mieli okazję zobaczyć dokument podczas ostatniego Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

the alpinist Emmy

Od lewej: Chad Stanley, Clark Fyans, Nick Rosen, Peter Mortimer, Ben Bryan i Isabella Franca podczas gali wręczenia nagród Emmy w Lincoln Center, 24 maja 2022 (fot. Burke Scotland)

Producent Ben Bryan podziękował na scenie całemu zespołowi i reżyserom, Nickowi i Peterowi Mortimerowi, dodając na koniec:

Przede wszystkim dziękujemy Marcowi-André Leclercowi, jego rodzinie, przyjaciołom i środowisku wspinaczkowemu. Bez ich woli podzielenia się tą historią, nie udało by się nakręcić tego dokumentu. Ta nagroda jest dla Ciebie Marc-André!

Najjaśniejszy płomień pali się najszybciej. Takim płomieniem był Marc. The Alpinist to wielowarstwowe studium wyjątkowego człowieka, wspinaczkowego wizjonera, dokonującego w górach rzeczy, o którym innym się nie śniło, dzikiego, beztroskiego i nieuchwytnego indywidualisty o wielu talentach.
The Alpinist to kolejny po Free Solo dokument, który wywarł duże wrażenie nie tylko na środowisku wspinaczkowym, ale również filmowym. To również piękna, choć niestety smutna pamiątka po wybitnym alpiniście, który odszedł zbyt szybko.

Marc-André Leclerc i jego wspinaczkowy partner George “Ryan” Johnson zginęli podczas wyprawy na Mendenhall Towers w 2018 roku. Mieliśmy przyjemność gościć Marca-André podczas 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Michał Gurgul
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum