25 maja 2022 13:21

Mount Everest i Lhotse: Kristin Harila błyskawicznie zalicza kolejne szczyty

Projekt #Bremont14Peaks nabiera rumieńców, ambitna Kristin Harila 22 maja zameldowała się na wierzchołkach Mount Everestu i Lhotse. Zrobiła to w świetnym czasie 8 godzin i 35 minut – Everest (8.45) i Lhotse (17.50). To kolejne ośmiotysięczniki w jej błyskawicznie zbieranej kolekcji. W akcji górskiej towarzyszyli jej Szerpowie z 8K Expeditions – Dawa Ongju Sherpa oraz Pasang Dawa Sherpa.

***

Wspinaczka z obozu 4 na wierzchołek Mount Everestu, później Lhotse oraz zejście do bazy trwało 28 godzin. Po szczęśliwym powrocie do bazy Kristin powiedziała:

To była walka. Pogoda się pogarszała, ale nie było odwrotu. Jestem zmęczona, ale również bardzo szczęśliwa.

Norweżka ma zatem na swym koncie 5 ośmiotysięczników, na które wspięła się w ramach projektu #Bremont14Peaks:

Tempo projektu zawrotne, 5 szczytów w 24 dni. Teraz przed Kristin kolejne wyzwanie – Makalu.

***

Warto wspomnieć, że Kristin to nie jedyna kobieta, która szybko w tym sezonie kompletuje ośmiotysięczniki. Kolejnymi są Brytyjka Adriana Brownlee oraz Hinduska Baljeet Kaur Bharti.

Brownlee ma na koncie w 2022: roku Annapurnę 28.04, Kanczendzongę 12.05 oraz najnowszy – Lhotse 22.05. Trzeba dodać, że Adriana (również hiszpańskie obywatelstwo) – wspięła się także na Mount Everest (2021), Manaslu (2021) i Dhaulagiri (2021, najmłodsza zdobywczyni) – ma w planach zostać najmłodszą osobą, która zdobędzie wszystkie 14 ośmiotysięczników.

Z kolei Bharti wspięła się 4 szczyty w 24 dni: Annapurna 28.04, Kanczendzonga 12.05, Mount Everest 21.05, Lhoste 22.05.

***

David Göttler podczas wspinaczki na Mount Everest (fot. profil FB D. Göttlera)

Z kronikarskiego obowiązku wspomnijmy również o sukcesie Davida Göttlera, który 21 maja, zameldował się na wierzchołku Mount Everestu bez dodatkowego tlenu z butli. Wspinanie w takim stylu ginie w powodzi masowych „tlenowych” wspinaczek na Górę Gór. Dla Niemca była to kolejna przygoda z Everestem – tym razem zakończona pomyślnie. Tym samym David ma 6 zdobytych ośmiotysięczników: Gasherbrum II, Broad Peak, Dhaulagiri, Lhotse i Makalu.

Źródło: profil FB 8Kexpeditions, Instagram Kristin Harila, Instagram Adriana Brownlee, profil FB Davida Göttlera
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum