19 maja 2022 10:06

„Mont Blanc 1971. In Memoriam Tadeusz Piotrowski”

Ukazał się album „Mont Blanc 1971”, kolejna, już siódma, książka z serii In memoriam Tadeusz Piotrowski. Trzonem tomu jest relacja z pierwszego zimowego przejścia Wielkiego Filara Narożnego, to wspinaczka wybitna, jedno z największych osiągnięć polskiego alpinizmu.

„Mont Blanc 1971. In Memoriam Tadeusz Piotrowski”, 2022

„Mont Blanc 1971. In Memoriam Tadeusz Piotrowski”, 2022

***

Książka-album „Mont Blanc 1971” to reprint opowiadania „Zimą za Bonattim” pochodzącego z tomu „W burzy i mrozie”. Pozostałe teksty – dotąd niepublikowane – pochodzą z rodzinnego archiwum.

„Zimą za Bonattim” to historia najwyższej klasy sukcesu sportowego tamtych lat. W dniach 5-12 marca 1971 roku Polacy przebyli Wielki Filar Narożny – jedną z najdłuższych, najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych dróg Masywu Mont Blanc. Przejście to spotkało się z ogromnym zainteresowaniem w całym świecie alpinistycznym. Także po raz pierwszy w dziejach polskiego sportu alpiniści zostali uhonorowani Złotymi Medalami „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.

Kuba Radziejowski tak pisze o tym historycznym przejściu:

Pierwsze przejście zimowe Wielkiego Filara Narożnego to wspinaczka wybitna, jedno z największych osiągnięć polskiego alpinizmu i wspinania w ogóle. Śmiem twierdzić, że bez niego, a także późniejszych wspinaczek zimowych w Norwegii, nie byłoby polskich sukcesów himalajskich z lat osiemdziesiątych, ani latem, ani zimą.

Pozostałe dwa opowiadania zawarte w Mont Blanc 1971 – „Ku Białej Górze” Tadeusza Piotrowskiego oraz „Treningowa alpejska droga” Zdzisława Prusisza – dotyczą ich pierwszego wyjazdu w Alpy. Było to latem 1967 roku.

Album jest dostępny w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.

W serii  In Memoriam Tadeusz Piotrowski ukazały się albumy:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum