23 maja 2022 13:35

„Lexicon” E11 7a ma już czwarte przejście. Tradowy egzamin zdaje Mathew Wright

Mathew Wright dołączył do grona słynnych rodaków, którzy poprowadzili Lexicon E11 7a w Pavey Ark (Langdale, Lake District) – jeden z topowych i zarazem najbardziej psychicznych wyspiarskich tradów. Fantastyczne osiągnięcie, no i doborowe towarzystwo.

Mathew Wright na drodze "Lexicon" E11 7a (fot. Marc Langley)

Mathew Wright na drodze „Lexicon” E11 7a (fot. Marc Langley)

***

23-letni Brytyjczyk tak zaczyna wpis na swoim profilu:

Odważna, wysoka, niedostępna, biegnąca na zboczu Lakeland. Z trudnościami 8b+ i jednym piekielnym runoutem wymaga małego wprowadzenia. Przerażająca  i jednocześnie urzekająca.

Mathew Wright zapalił do spróbowania drogi zaraz po autorskim przejściu Neila Greshama. „Idealny sprawdzian strony mentalnej, zaangażowania i siły fizycznej. Mógłby to być logiczny krok w moim wspinaniu na własnej asekuracji” – pisze. Zaplecze tradowe miał do tej pory niewielkie, choć jednocześnie jest mocnym wspinaczem sportowym i boulderowcem. Pierwsze E8 zrobił w marcu br., pierwsze E9 (Achemine, Dumbarton Rock) w kwietniu. Jak przyznaje: Lexicon jest od nich trudniejsza i znacznie bardziej niebezpieczna.

Lexicon biegnie na East Gully Wall w Pavey Ark, w środkowej części przecina się z drogą Impact Day E8 6c, reszta to już niezależny teren. Pierwsze przejście z września 2021 roku należy do wspomnianego Neila Greshama. Oprócz trudności technicznych, znakiem firmowym Lexiconu są runouty, odpadnięcie z ostatniego kruksa, już blisko topu, skutkuje potężnym lotem. Przekonał się o tym Steve McClure, który poprowadził drogę niedługo po autorze (warto obejrzeć film E11. Lexicon z serii Brit Rock).

Na drodze "Lexicon" E11 7a (fot. Marc Langley)

Na drodze „Lexicon” E11 7a (fot. Marc Langley)

Taki locik zafundował sobie Steve McClure:

Trzecie przejście zgarnął w tym roku najmłodszy z trójki 44- letni Dave MacLeod. Od teraz najmłodszym jest Mathew Wright.

źródło: planetmountain.com, ukclimbing.com, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum