10 maja 2022 11:07

Karl Egloff i Nico Miranda rekordowo na Makalu

Karl Egloff i Nico Miranda wspięli się na Makalu (8485 m) w 17 godzin i 18 minut bez korzystania z tlenu z butli. Droga z bazy do bazy zajęła im jedynie 25 godzin i 48 minut. To najszybszy czas w tym stylu na piątej górze Ziemi.

Karl Egloff i Nico Miranda na Makalu

***

Rekordowe wejście było od samego początku celem Ekwadorczyków. Z tym zamiarem wyruszyli na wyprawę na Makalu. Przypomnijmy, że Egloff jest posiadaczem wielu rekordowo szybkich wejść na emblematyczne góry:

Makalu jest pierwszym ośmiotysięcznikiem Egloffa. On i jego partner są przewodnikami górskimi. Ich wyprawa ma charakter niskobudżetowy, Ekwadorczycy pomagali Szerpom w poręczowaniu drogi dla wypraw komercyjnych.

Ekwadorczycy rozpoczęli wspinaczkę na Makalu o 21:15 w niedzielę 8 maja z bazy wysuniętej i dotarli na szczyt 17 godzin i 18 minut później. Wejście zostało zrealizowane pomimo niesprzyjających warunków: silny wiatr i sporo luźnego śniegu. Nagrodą była możliwość cieszenia się ze szczytu w samotności, co możecie zobaczyć w emocjonalnym filmie powyżej.

Także zejście wymagało ogromnego wysiłku. Egloff informuje, że w początkowej fazie stawali co trzy kroki. Powoli schodzili w dół, a nawet zatrzymali się w C2 na ciepły posiłek. W końcu dotarli do BC w 25 godzin i 48 minut, zmęczeni, szczęśliwi i, co ważne, bez odmrożeń.

Źródło: Desnivel
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum