9 maja 2022 10:20

Jacopo Larcher w Cadarese i kolejne klasowe trady

Cadda never disappoints! To słowa Jacopo Larchera, który w granitowym rejonie na północy Włoch (Val d’Ossola) odnajduje się jak mało kto. To właśnie tam otworzył w 2019 roku głośne Tribe, o której  mówi się „najtrudniejszy technicznie trad świata”. Teraz Włoch wraca z kolejnymi tradowymi perełkami.

Jacopo Larcher na „Waiting for”, Cadarese (@onsen_productions / @thenorthface)

Jacopo Larcher na „Waiting for”, Cadarese (@onsen_productions / @thenorthface)

***

Pierwszy z tradów otwartych przez Jacopo Larchera w Cadarese nazywa się Waiting for. To linia odkryta i wyczyszczona kilka lat temu przez jego przyjaciela Alberto Alleviego. Cieniutka rysa przechodząca z płytkę – techniczne, delikatne i czujne wspinanie z ryzykowną asekuracją. Pierwsze powtórzenie zrobiła niedługo później Barbara Zangerl.

Austriaczka o Waiting for:

Według mnie trudności sięgają około 8b/R. Denerwowałam się przed prowadzeniem, bałam się dalekiego wyjścia nad przelot, małą kostkę osadzoną w pęknięciu. Ale myślę, że właśnie to czyni tę drogę tak wyjątkową!

Barbara Zangerl na "Waiting for", Cadarese (fot. Paolo Sartori Photography)

Barbara Zangerl na „Waiting for”, Cadarese (fot. Paolo Sartori Photography)

Drugi z nowych tradów w Cadarese zwie się Jeune et con i jest w bardziej w stylu brytyjskim.

Jacopo Larcher:

Początkowo wydawało się, że na starcie nie ma rzeźby, ale okazało się, że wystarczy, by sięgnąć chwytów wyżej. Prawdziwy dar natury🎁! Głównym problemem było rozmieszczenie asekuracji. Jedyną, poza kilkoma padami, był skyhook założony trochę poniżej połowy drogi… nie najlepsza asekuracja jak na ostatnie ruchy na równowagę 😬.

Jacopo Larcher na „Jeune et con”, Cadarese (@onsen_productions)

Jacopo Larcher na „Jeune et con”, Cadarese (@onsen_productions)

Jacopo Larcher na „Jeune et con”, Cadarese (@onsen_productions)

Skyhook musi wystarczyć… Jacopo Larcher na „Jeune et con”, Cadarese (@onsen_productions)

I dodaje:

Wiele osób pyta mnie, dlaczego jej nie obiłem, prawdopodobnie nie będzie na niej wielkiego ruchu. Cóż, może to prawda, może byłem egoistą, ale wierzę, że to najlepsze rozwiązanie w takim miejscu jak Cadarese. Mam nadzieję, że w przyszłości komuś spodoba się to doświadczenie!

***

Jacopo Larcher i James Pearson rozmawiają o najsłynniejszym tradzie autorstwa Włocha – Tribe. Do Pearsona należy pierwsze (jak dotąd jedyne) powtórzenie.  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum