19 maja 2022 11:31

Everest: National Geographic stawia stację meteo wyżej niż Chińczycy…

Ekipa National Geographic Society zakończyła z powodzeniem instalację stacji meteo na wysokości 8830 m. Tym samym, zgodnie z informacją thehimalayantimes.com, na Mount Evereście pojawiła się najwyżej położona stacja tego typu.

Stacja meteo na zboczach Mount Everest (fot. thehimalayantimes.com)

***

Multidyscyplinarny zespół naukowców zajmujących się klimatem oraz himalaistów sukcesem zakończył blisko miesięczne przygotowania. Zainstalowana w zeszłym tygodniu aparatura znajduje się nieopodal wierzchołka 8848 m – informację potwierdza nepalski Departament Hydrologii i Meteorologii.

Wyprawa NatGeo prowadzona przez klimatologa Bakera Perry’ego z Appalachian State University nie tylko zainstalowała nowe urządzenia, ale również dokonała prac konserwujących pozostałych punktów meteo, założonych w 2019 roku: okolice Balkonu (8430 m), Przełęcz Południowa (7945 m), obóz II (6464 m), Everest Base Camp (5315 m) i Phortse (3810 m) – stacja na Balkonie została jednak zniszczona kilka miesięcy po instalacji, a punkt na przełęczy nie dostarczał odpowiednich danych.

Perry dodał również, że kilku członków ekspedycji zdobyło „przy okazji” Mount Everest, wśród nich wymienił klimatologów Toma Matthewsa i Ari Khadka.

Napędzana panelami słonecznymi nowa stacja na wysokości 8830 m ma dostarczać takie między innymi dane jak: temperatura powietrza, prędkość oraz kierunek wiatru, ciśnienie powietrza, zmiany w pokrywie śnieżnej.

Przy okazji władze nepalskie uzgodniły z National Geographic Society szczegóły związane z użytkowaniem stacji oraz przekazywaniem danych. Rząd stara się uzyskać bezpośredni dostęp do transferu danych – aktualnie są one przekazywane na serwery NatGeo i publikowane na stronach: nationalgeographic.org (dane historyczne) oraz everest-pwa.nationalgeographic.org (aktualne).

Co więcej, w porozumieniu pojawiła się również data przekazania stacji i technologii rządowi nepalskiemu, co ma nastąpić w 2026 roku.

To oczywiście nie jedyne stacje meteorologiczne na Evereście – kilkanaście dni temu pisaliśmy o chińskim „rekordzie”, jakim było postawienie aparatury na wysokości ok. 8800 m na północnych stokach góry. Chińczycy dysponują w sumie 8 punktami pomiędzy 5200 a 8800 m. Według Zhao Huabiao z Institute of Tibetan Plateau Research instalacja na wysokości „jedynie” 8800 m była spowodowana obawami o poprawne zamocowanie urządzeń – powyżej śnieżno-lodowy teren nie spełniał założonych warunków.

Jak to w przypadku tego typu rekordów bywa, możemy się spodziewać kolejnej chińskiej próby. Jednak jak na razie naukowcy sprawdzają dane z satelitów starając się upewnić, czy chińska stacja „8800” w ogóle działa…

Źródło: thehimalayantimes.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Everest.Policzek dla Chińczyków [2]

    19-05-2022
    Edgar Nevermore