12 maja 2022 09:05

El Capitan: Alex Honnold i Josh McCoy na „Mr. Midwest” 5.13b

Alex Honnold na przyjemnej wspinaczce w Yosemite. Tym razem z liną, w teamie ze starym przyjacielem i partnerem wspinaczkowym Joshem McCoy’em, poprowadzili na El Capitanie drogę Mr. Midwest (5.13b, ponad 500 m).

***

Mr. Midwest biegnie zachodnią ścianą El Capitana. W sumie 14 wyciągów, trudności do 8a. Linię jako pierwsi przehaczyli Bill Russell i Doug McDonald latem 1985 roku, dopiero w maju 2016 roku pierwsze klasyczne przejście zrobili Eric Bissel i Cameron King.

Alex Honnold:

Droga jest niesamowita – naprawdę zróżnicowana i bogato urzeźbiona, co jest nietypowe dla El Capa. Szacunek dla Erica Bissela za jej uklasycznienie. Uwielbiam sezon w Yosemitach…

Josh McCoy i Alex Honnold (fot. arch A. Honnold)

Josh McCoy i Alex Honnold (fot. arch A. Honnold)

A propos początku sezonu. Od 20 maja planujący wizytę w Dolinie muszą wystąpić o pozwolenie. Dotyczy to wszystkich wspinaczy, nie tylko biwakujących w ścianie. Więcej o zasadach przebywania na terenie Parku Narodowego Yosemite znajdziecie TUTAJ.

PS Do Alexa należy oczywiście historyczne przejście free solo na El Capie. W 2017 roku pokonał na żywca Freeriedera (5.12d, 33 wyciągi). Ba, dokument o wyczynie Honnolda doczekał się Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

W naszej księgarni znajdziecie Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo Alexa Honnolda i Davida Robertsa. Recenzja TUTAJ.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum