15 kwietnia 2022 15:10

„Smooth Criminal” M9 / WI7 – nowa droga mikstowa w austriackim Floitental

Johannes Kehrer i Martin Sieberer przeszli nową drogę na dziewiczej ścianie w niewielkiej dolinie Floiten, niedaleko Zillertal i Innsbrucka. Smooth Criminal ma 150 m wysokości, a trudności autorzy wycenili na M9 / WI7. Wspinacze otworzyli projekt cztery lata temu.

***

 Smooth Criminal Martin Sieberer

Ściana w dolinie Floiten, której środkiem biegnie Smooth Criminal – M9 / WI7 (fot. arch. Martin Sieberer)

Pierwsza próba miała miejsce w 2018 roku. Kehrer i Sieberer pokonali wtedy dwa wyciągi, tam gdzie się dało asekurując się tradowo, a w miejscach gdzie lód był zbyt cienki, a granitowe płyty uniemożliwiały inną protekcję – osadzając spity. Minęły cztery lata zanim wspinaczom udało się wrócić do Floitental i dokończyć dzieła. 

W styczniu tego roku przeszli kolejne dwa wyciągi, osiągając top, jednak nie klasycznie. Wspinacze poczuli ulgę, że droga puszcza, ale równocześnie wiedzieli, że muszą wrócić. I tak też zrobili.

 Smooth Criminal Martin Sieberer

Martin Sieberer prowadzi kluczowy, trzeci wyciąg Smooth Criminal – M9 / WI7 (fot. arch. Martin Sieberer)

28 lutego Martin Sieberer poprowadził klasycznie wszystkie wyciągi, łącznie z trzecim – bardzo słaba asekuracja, crux, „ekstremalnie delikatny lód”. Martin wspomina przejście tego miejsca:

(…) tu muszę podjąć decyzję. Czy mam dość siły mentalnej, by iść kolejne 25 metrów bez przelotu, w pionowym lodzie? Czy poddaję się tutaj i lecę 5 metrów na osadzonego w ścianie spita? Z poprzedniego przejścia wiem, że w połowie wyciągu jest rysa, w której może uda mi się coś osadzić. Więc kontynuuję ostrożnie, starając się nie myśleć i ignorując dziwne dźwięki, które wydaje pusty w środku lód. Po 10 metrach udaje mi się osadzić przelot w skale. Wyżej jakość lodu się poprawia, ale sopel po lewej jest przytwierdzony do kruchej skały i wygląda, jakby mógł urwać się w każdej chwili. Wybieram ten po prawej, ale i tak nie mam odwagi by wkręcać śruby. Osadzam dwie kości w przewieszonej skale (obie zostały na miejscu) i wspinam się dalej, napędzany buzującymi endorfinami. Dopiero gdy lód kładzie się nieco wkręcam śrubę i pozwalam sobie na radość.

 Smooth Criminal Martin Sieberer

Martin Sieberer na Smooth Criminal – M9 / WI7 (fot. arch. Martin Sieberer)

Autorzy drogi podkreślają, że choć Smooth Criminal jest niemałym wyzwaniem fizycznym, to przede wszystkim jest to droga bardzo wymagająca psychicznie. Wspinaczom pragnącym powtórzyć drogę w przyszłości zalecają, by zaczekali na optymalne warunki.

 Smooth Criminal Martin Sieberer

Martin Sieberer i Johannes Kehrer po przejściu Smooth Criminal – M9 / WI7 (fot. arch. Martin Sieberer)

SMOOTH CRIMINAL (M9 / WI7- / 150 m)

  • Wyciąg 1: WI5+, 60 m (1 hak)
  • Wyciąg 2: M9, 25 m (7 spitów)
  • Wyciąg 3: M7/WI7-, 45 m (3 spity, 2 kości)
  • Wyciąg 4: WI5+, 30 m
 Smooth Criminal Martin Sieberer

Na podejściu, w tle Smooth Criminal – M9 / WI7 (fot. arch. Martin Sieberer)

Michał Gurgul
źródła: Martin Sieberer, lensecapestories.at, Planet Mountain




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum