23 kwietnia 2022 12:33

Megos działa w Maraglefie – czwarte przejście drogi „Samfaina” 9a+

Alex Megos poprowadził Samfainę 9a+ w Margalefie. To rzadkie przejście, w ciągu 12 lat droga doczekała się zaledwie trzech powtórzeń.

Alex Megos kosi w Margalefie (fot. @dinosaauuur)

***

Samfainę w sektorze El Racó de la Finestra wypatrzył Andoni Pérez, a pierwszy zrobił w 2010 roku Chris Sharma, stawiając na 9a. Wkrótce drogę błyskawicznie wciągnął Ramonet, zgadzając się z autorską oceną. Trzecie przejście padło dopiero w ubiegłym roku, okazało się, że Samfaina zasługuje prawdopodobnie na ostrzejszą wycenę. Jorge Díaz-Rullo zaproponował 9a+, co teraz potwierdza Alex Megos:

Zgadzam się z Jorge. Wydaje się zdecydowanie trudniejsza niż inne 9a tutaj.

Wygląda na to, że muszę odrobić pracę domową z wytrzymałości. Udało mi się przejść przez kruks Samfainy sześć razy i pod koniec, w łatwiejszym terenie, byłem spompowany. Miejmy nadzieję, że te dodatkowe wspinki zaowocują przy następnych projektach.

Samfaina nie jest jedyną drogą w Margalefie docenioną po latach. Tak było w przypadku na przykład Mejorando Imagen (oryginalnie 9a) autorstwa Ramoneta, czującego margalefowe wspinanie jak rzadko kto. Alex Megos, który zrobił pierwsze powtórzenie dopiero osiem lat później, zaproponował zmianę cyferki aż na 9b. Trzecie przejście dołożył Jorge Díaz-Rullo, stawiając na 9a+/b.

Wkrótce można się spodziewać kolejnych mocnych przejść w wykonaniu Megosa. W końcu to do niego należy autorstwo jednego z czołowych światowych ekstremów, pochodzącego właśnie stąd – Perfecto Mundo 9b+.

źródło: Instagram, woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum