8 kwietnia 2022 22:02

Kwalifikacje panów w Meiringen: mocna czołówka, nasi daleko

W piątkowy wieczór zakończyły się w Meiringen męskie kwalifikacje pierwszych tegorocznych zawodów Pucharu Świata w boulderingu. Generalnie czołówka przedostała się do następnej rundy. Trójka naszych reprezentantów znalazła się w drugiej pięćdziesiątce zawodów.

Tomoa Narasaki był najlepszy w swoje grupie

***

Szwajcarskie Meiringen tradycyjnie gości pierwsze zawody PŚ w boulderingu. Tym razem w szranki zgłosiło się 112 zawodników, w tym trzech Polaków. Reprezentowali nas Olaf Malinowski, Piotr Schab i Jakub Ziętek. Najlepiej wspinał się Piotrek, pokonał jeden problem i wywalczył jedną dodatkową zonę, co dało mu 62. miejsce. Olaf i Jakub osiągnęli po dwie zony i zajęli kolejno 89. i 91. miejsca.

Oczywiście nie są to miejsca, którymi można się szczycić, ale dobrze, że ekipa pojechała na zawody. Bez regularnych kontaktów z resztą świata trudno liczyć na progres.

Patrząc po surowych wynikach najlepiej wspinali się Japończyk Tomoa Narasaki i Słoweniec Zan Lovenjak Sudar. Zwyciężyli w swoich grupach, ale „odległość” od zawodników na kolejnych nie wydaje się przesądzająca. Warto jednak zwrócić uwagę na zawodnika ze Słowenii. Zan był co prawda 9. na Mistrzostwach Świata w Moskwie, ale w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata zajął 31. miejsce.

24-letni Zan Lovenjak Sudar świetnie rozpoczął zawody w Meiringen (fot, Jan Virt/IFSC)

Oczywiście kwalifikacje to dopiero początek zawodów i każdy etap to kolejne roszady, ale na pewno pokazują siłę poszczególnych reprezentacji. W półfinałach zobaczymy pięciu Japończyków, czterech Słoweńców i czterech Francuzów.