14 kwietnia 2022 09:52

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy. Dziękujemy, że byliście z nami!

W tym roku Dni były wyjątkowym wydarzeniem. Wracające po dwuletniej przerwie związanej z pandemią miały być okazją do radości z powodu znikających obostrzeń, a stały się piękną ideą – górskim szkoleniem, z którego cały dochód został przekazany Fundacji Ocalenie na pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. I dzięki Wam – Uczestnikom i Sponsorom – udało się zebrać w sumie 31 075zł!!!

IX Dni Lawinowo-Skiturowe 2022 (fot. Jan Wierzejski)

IX Dni Lawinowo-Skiturowe 2022 (fot. Jan Wierzejski)

***

Pogoda sprawiła, że nie było łatwo. Padający od świtu deszcz, a później śnieg i silny wiatr kazał nam wątpić w determinację turystów. Jednakże nie zawiedli – ponad 200 osób wzięło udział w szkoleniach, warsztatach i wysokogórskim torze przeszkód. Część szkoleń ze względu na wyjątkowo trudne warunki została przeniesiona w gościnne progi schroniska Pięć Stawów, ale byli i tacy, którzy dzielnie szkolili się w terenie. Dzięki pracy Instruktorów 5+ Szkoły Górskiej odbyły się ćwiczenia lawinowe, z turystyki zimowej, nawigacji oraz wyjścia skiturowe i splitboardowe.

Pod dachem schroniska o przyrodzie opowiedzieli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, a Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zapewniło szkolenie z pierwszej pomocy w górach. W debacie lawinowej nt. systemów wypornościowych, prowadzonej przez Marcina Józefowicza z TOPR, wzięły udział firmy Aerosize, ABS, Ortovox, Deuter, BCA i Pieps.

IX Dni Lawinowo-Skiturowe 2022 (fot. Jan Wierzejski)

IX Dni Lawinowo-Skiturowe 2022 (fot. Jan Wierzejski)

Wyjątkowo mocno wsparli nas Sponsorzy Dni: Sklep 8a.pl wraz z marką Blue Ice, Petzl, Buff i Aerosize. Specjalne nagrody zapewniły także marki Ortovox, Garmin, Deuter, Majesty, Lyo Food, Camp i PAJAK. Ważne szkolenie sprzętowo-lawinowe zapewnił Polar Sport, a wycieczki zorganizował Majesty i SplitBoard Poland wraz z naszą Wypożyczalnią Skiturową Majesty.

IX Dni Lawinowo-Skiturowe 2022 (fot. Jan Wierzejski)

IX Dni Lawinowo-Skiturowe 2022 (fot. Jan Wierzejski)

Do testów można było także wypożyczyć narty K2 i plecaki BCA. Górskie prelekcje ściągnęły pasjonatów przygód – o Piku Lenina opowiedział Łukasz Supergan z Teamu 8a.pl, o zdobyciu Eigeru północną ścianą Instruktor 5+ Maciek Ciesielski, a o planowaniu wyjść przy zagrożeniu lawinowym także Instruktor 5+ Marcin Józefowicz. O ekologię Dni zadbał Nalgene, Lifestraw i Esbit oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Gmina Bukowina Tatrzańska, Gmina Kościelisko oraz Burmistrz Miasta Zakopane.

Ogromnie dziękujemy ,że byliście z nami! I już dziś zapraszamy za rok na jubileuszowe, dziesiąte Dni Lawinowo-Skiturowe w Pięciu Stawach. Mamy ogromną nadzieję, że będzie normalnie, czyli bardzo słonecznie. Do zobaczenia!

Organizatorzy IX Dni Lawinowo-Skiturowych
5+Szkoła Górska i Schronisko PTTK Pięć Stawów
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum