29 kwietnia 2022 14:49

Benjamin Lieber samotnie na Moose’s Tooth

14 kwietnia amerykański alpinista Benjamin Lieber dokonał bardzo szybkiego samotnego przejścia w górach Alaski. Imponującą południową ścianę Moose’s Tooth zdobył drogą Ham and Eggs w zaledwie 3,5 godziny.

Moose's Tooth, Alaska

Moose’s Tooth (3150 m), Park Narodowy Denali, Alaska (źródło: Google Maps)

***

Moose’s Tooth (3150 m) to wybitny szczyt w Parku Narodowym Denali na Alasce. Po raz pierwszy wierzchołek tej góry zdobyli w 1964 roku Niemcy: Klaus Bierl, Arnold Hasenkopf, Alfons Reichegger i Walter Welsch. Wspinali się zachodnią granią. Ham and Eggs, czyli kolejna droga, która z biegiem lat stała się klasykiem, otworzyli na południowej ścianie Moose’s Tooth Thomas Davies, Jon Krakauer i Nate Zinsser w 1975 roku. Jak podaje Supertopo.com, droga czekała ponad 20 lat na pierwsze powtórzenie, a popularność zyskała pod koniec lat 90., w chwili gdy Talkeetna Air Taxi zaczęło transportować wspinaczy niemal bezpośrednio do bazy, skąd podejście pod ścianę zajmuje 5 minut. Dzisiaj jest to droga stosunkowo popularna, bezpieczna i nie tak bardzo wymagająca. Tę linię upatrzył sobie 27-letni Benjamin Lieber.

Moose's Tooth, Alaska

Przybliżony przebieg drogi Ham and Eggs na Moose’s Tooth, Alaska (fot. Austin Schmitz)

Amerykanin nigdy wcześniej nie wspinał się na ten szczyt, ale centralne pasmo Alaski odwiedzał wielokrotnie (potrzeba bliskości gór sprawiła, że z New Hampshire przeprowadził się na Alaskę). Do lądowiska Root Canal dotarł jednym z małych samolotów na płozach, startujących z Talkeetna.

W miejscu tradycyjnego obozowiska pod górą stacjonował w małym namiocie, z kuchenką i żywnością liofilizowaną, co – jak mówi – znacznie różni się od większości “luksusowych baz” w okolicy. Pogoda była bardzo dobra od początku wyprawy.

Pierwsza noc pod Moose’s Tooth (fot. Benjamin Lieber)

Zaledwie pięć dni po dotarciu do obozu pod Moose’s Tooth Benjamin Lieber rozpoczął wspinaczkę drogą Ham and Eggs. To ultraklasyk, który na swoich check-listach ma wielu wspinaczy z Ameryki Północnej. Droga była wielokrotnie robiona solo, dlatego Lieber wybrał ją na swoją pierwszą samotną wspinaczkę:

To było moje pierwsze solowe przejście w górach Alaski. Zmierzałem do tego od lat. Po bardzo intensywnym okresie wspinania na krótszych drogach minionej zimy, uznałem, że nadszedł odpowiedni moment.

Zespoły próbujące drogi tydzień wcześniej musiały zawrócić ze względu na dużą ilość śniegu, jednak gdy Benjamin dotarł pod górę warunki były idealne. Dzień wcześniej dwa zespoły dwójkowe przeszły drogę i stanęły na szczycie, co utwierdziło wspinacza w przekonaniu, że jest bezpiecznie. Niemniej warunki były wymagające:

Wyciągi lodowe nie były zbyt trudne, ale miejscami lód był kruchy i niepewny, wymagał sporo skupienia podczas wspinania bez liny. Niemniej spodziewałem się takich trudności – na tym poziomie czułem się komfortowo.

Moose's Tooth, Alaska

Benjamin Lieber na drodze Ham and Eggs na Moose’s Tooth, Alaska (fot. Adam Simmons)

Wspinaczka zajęła Benjaminowi zaledwie 3,5 godziny. Na szczyt dotarł o poranku w pełnym słońcu i przy lekkim wietrze:

Zlodowaciały krajobraz otaczał mnie ze wszystkich stron. Stawiając uważnie nogę za nogą, jak gdybym szedł po pniu nad potokiem, dotarłem ostrą grańką na szczyt. Czułem się częścią tej dziczy, przez moment byłem większy niż góry, a chwilę później, naturalnie, poczułem się mały i nic nieznaczący. Małe stworzenie na szczycie zastygłego zęba z granitu i lodu.

Po krótkim przystanku na szczycie Lieber rozpoczął zejście granią. Szedł, wspinał się w dół i zrobił dwa zjazdy do przełęczy. Później wykonał 15-18 zjazdów do podstawy ściany – miał ze sobą dwie liny połówkowe po 60 m. Czas zejścia, jaki podaje, to 2,5 godziny.

Ham and Eggs too Moose's Tooth

Ham and Eggs, V, 5.9, AI 4 – topo autorstwa Josepha Puryeara (courtesy of supertopo.com)

Tempo zarówno wspinaczki, jak i zejścia, budzi podziw. Droga Ham and Eggs ma około 880 m długości rozłożonych na 18 wyciągów; Supertopo.com podaje czas przejścia 8-16 godzin, a zejścia 4-8; wycena: V, 5.9, AI 4. Z kolei Lieber podaje wycenę: Alaska Grade 3+, WI4, 5.6 (prawdopodobnie dla wariantu, który wybrał).

Benjamin Lieber nie podał jasnych informacji, czy używał liny podczas wspinaczki. Biorąc pod uwagę szybkie tempo, można założyć, że przez większość czasu nie. Jednak skoro miał linę, mógł się asekurować na wybranych, trudnych fragmentach. Niezależnie od tego, jest to przejście samotne, a nie free solo, ponieważ miał ze sobą sprzęt. Co nie zmienia faktu, że to piękna wspinaczka.

Benjamin Lieber na szczycie Moose’s Tooth po przejściu Ham and Eggs (fot. Benjamin Lieber)

Michał Gurgul
źródła: Planet Mountain, alpinebenny.com, supertopo.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Root Canal [2]
    Root Canal to miejsce ladowania samolotow pod sciana. To jest…

    4-05-2022
    jerrygwizdek