4 marca 2022 13:55

UIAA zawiesza współpracę z rosyjską federacją

UIAA, zgodnie z rekomendacją MKOl, objęła 3 marca sankcjami rosyjską federację, jej sportowców i działaczy.

Przypomnijmy, że 28 lutego UIAA podjęła decyzję o odwołaniu zawodów Pucharu Świata we wspinaczce lodowej, teraz Zarząd w związku inwazją na Ukrainę nałożył kolejne sankcje. UIAA nie będzie przyjmować od Russian Mountaineering Federation (RMF), Rosji oraz rosyjskich sportowców do:

 • Zgromadzenia Ogólnego, Komitetów Zarządzających, Komisji UIAA,
 • zawodów UIAA,
 • UIAA Mountain Protection Award,
 • obozów treningowych i dla młodzieży.

W oficjalnym komunikacie czytamy m.in.:

UIAA w najostrzejszych słowach ubolewa nad każdym użyciem przemocy ze strony państwa lub jednostki w dążeniu do jakiegokolwiek celu lub w celu rozwiązania domniemanych lub faktycznych sporów, takich jak obecne działania Rosji przeciwko Ukrainie. UIAA ma nadzieję, że zjednoczone międzynarodowe apele o pokój pomogą w natychmiastowym zakończeniu wojny.

***

Wszyscy mamy nadzieję, że presja ma sens i nawet drobne, symboliczne gesty wzmagają presję na Rosję i Rosjan. Parę dni temu pisaliśmy o apelu sprzeciwiającemu się inwazji na Ukrainę ogłoszonym przez Vadima Timonova. Rosyjski wspinacz ponownie zabrał głos.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2044218445739937&id=100004554032308

Vadim pisze:

Mój poprzedni post wywołał wiele różnych reakcji. Ktoś nazwał mnie zdrajcą, ktoś bohaterem, a ktoś po prostu okazywał współczucie.

Dla wyjaśnienia powiem – jestem Rosjaninem, kocham swój kraj!

Teraz sytuacja jest trudna. Mam szczerą nadzieję, że wszystkie konflikty wkrótce się skończą i wrócimy do starego świata!

Tak, zostaliśmy zawieszeni we wszystkich międzynarodowych turniejach w 2022 roku, do których oczywiście długo i ciężko się przygotowywaliśmy. Czy to dobrze? Nie? Tak czy inaczej, to gówno! To są drobiazgi w tle tego, co się dzieje. W tej sytuacji różnice polityczne stają się przyczyną poważnych kłótni, nawet w rodzinach. Media ze wszystkich stron podlewały nas informacjami propagandowymi. Osobiście jestem bardzo daleko od polityki, nie mam nawet telewizora w domu, a czytam tylko newsy ze świata sportu. Może nie widzę całego obrazu i mogę być analfabetą w tej sytuacji, ale mam oczy, które widzą! Widzą chaos i jak płynie krew! Jak mogę to wesprzeć?

Najważniejsze, co chciałem powiedzieć. Chcę, żeby to się skończyło tak szybko, jak to możliwe! Pokój!
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Lepiej malo niz wcale. [1]
  Ujaja POteznie ryknela. I ... ... i nie bedzie przyjmowac…

  4-03-2022
  TomaszKa