21 marca 2022 21:55

„Superparanoję” na Kazalnicy pokonują Michał Czech i Wadim Jabłoński

Michał Czech i Wadim Jabłoński przeszli Superparanoję (M7+, 8-) na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Całość zajęła im 18 h do szczytu. To najprawdopodobniej 6. przejście drogi.

Superparanoja – schemat drogi

***

Superparanoja to droga Mirosława Dąsala i Michała Momatiuka wytyczona w dniach 15-18 marca 1982 roku.

Wadim Jabłoński na początku kluczowego wyciągu na dziabach (fot. Michał Czech)

Wadim Jabłoński na początku kluczowego wyciągu na dziabach (fot. Michał Czech)

Ale oddajmy głos Michałowi Czechowi, który z detalami opowiada o tym przejściu:

Superparanoja [8-], VIII – jedno z moich małych tatrzańskich marzeń. Wyjadacze mówią że to najpiękniejsza droga zimowa na Kazalnicy, ale nam się chyba zbytnio portki ze strachu trzęsły żeby być w stanie się jej pięknem cieszyć. Natomiast bardzo się ucieszyliśmy, kiedy po 18 godzinach stanęliśmy wreszcie na szczycie Kazalnicy :).

Z ciekawostek udało nam się pokonać klasycznie ściankę problemową na Długoszu (letnie VIII, w miękkich butach i z magnezją, choć myślę że dałoby się w rakach jakby ktoś chciał bardziej na zimowo), ale niestety czytanie topo nie jest naszą mocną stroną i na pierwszym wyciągu zaliczyliśmy drobny zapych, który sprowokował prowadzącego do chwilowego złapania się przelotu. Zasadniczo wiele to nie zmieniło (poza tymczasowym uspokojeniem falującej getry) i wyciąg został dokończony używając dziabek (czy tam zimowo-klasycznie), nie mniej nie możemy mówić o w pełni klasycznym przejściu drogi. Tak czy siak wydaje nam się że przejście tej drogi w jakimkolwiek stylu to ciężki temat, przynajmniej dla mnie i Wadima.

Wadim Jabłoński i Michał Czech po pokonaniu drogi

Wadim Jabłoński i Michał Czech po pokonaniu drogi
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Korekta [1]
    Wpis w tekście: "Trzecie przejście i zarazem pierwsze zimowo-klasyczne należy…

    23-03-2022
    Endrju BB