14 marca 2022 08:53

Ruchy są po prostu nie z tego świata: Franco Cookson na słynnej walijskiej płycie „The Meltdown” 9a

Franco Cookson powtórzył słynną walijską płytę – The Meltdown 9a w Twll Mawr, niedaleko Llanberis. „Ruchy są po prostu nie z tego świata” – zachwyca się Brytyjczyk.

Franco Cookson na "The Meltdown" 9a w Twll Mawr

Franco Cookson na „The Meltdown” 9a, Twll Mawr (fot. Jamil Dowling)

***

Franco Cooksona to jeden z ciekawszych i najbardziej oryginalnych wspinaczy brytyjskich. Szalony, przy tym nadzwyczaj dobry tradowiec. Jeśli pamiętacie pokazywany na ostatnim Krakowskim Festiwalu Górskim film The Fall Theory – wiecie, o czym mowa. Teraz Cookson znów zaskoczył, ale tym razem nie odważnym tradem czy higballem, a przejściem sportowym.

Brytyjczyk wspiął się na The Meltdown, królową brytyjskich slabów. Głośny projekt Johnny’ego Dawesa z lat 80., rozwiązany dopiero w 2012 roku przez Jamesa McHaffiego i powtórzony po raz pierwszy w 2018 roku przez świetnego płytowca z Hiszpanii, Ignacio Mulero.

Franco Cookson nie jest znany ze sportowych przejść, jego żywiołem od zawsze było wspinanie na własnej. Po Brytyjczyku można spodziewać się jednak wszystkiego, nawet tego, że nie trzeba zrobić wcześniej żadnej sportowej ósemki (nie miał wcześniej na koncie przejść z półki 8a/b/c), żeby wskoczyć na 9a.

Na "The Meltdown" 9a, Twll Maw

Na „The Meltdown” 9a, Twll Mawr (fot. Glyn Davies)

Franco Cookson (za ukclimbing.com):

Ostatni raz, kiedy spędziłem przyzwoitą ilość czasu na wspinaniu sportowym, to rok 2019. Byłem wtedy blisko zrobienia Chicane (8c+, red.) w Siuranie, ale później wróciłem z przyjaciółmi, Davem Warburtonem i Samem Marksem, i Sam zasadniczo zamienił pobyt w wakacje z czerwonym winem, przez co wspinanie stało się bardzo trudne. Potem wpadłem na pomysł, że byłoby całkiem zabawnie pominąć francuski stopień 8, więc ostatnio celowo unikałem próbowania czegokolwiek – ku irytacji Dave’a.

Na filmie Franco Cookson próbuje The Meltdown w 2019 roku, wtedy był całkiem blisko pokonania drogi. Akrobatyczna perfekcja, sekwencja 10 razy lepsza niż jakakolwiek inna – takimi przymiotami opisuje Brytyjczyk drogę w Twll Mawr (notabene Meltdown sąsiaduje z inną wyspiarską sławą – The Quarryman  Johnny’ego Davesa z 1986 roku):
I James McHaffie:
Cookson o Meltdown:

Jeśli chcesz sprawdzić, jak dobry jesteś we wspinaniu, to jest właśnie to.

źródło: Instagram, ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum