23 marca 2022 21:09

Adam Ondra jako pierwszy na „Wonderland” 9b w Arco

Adam Ondra jako pierwszy przeszedł Wonderland w Terra Promessa w Arco. Droga otrzymała od Czecha dwie wyceny: trudne 9b lub 9b/b+ dla tych co lubią łamańce :).

Adam Ondra na „Wonderland” 9b (fot. Petr Chodura)

Adam Ondra na „Wonderland” 9b (fot. Petr Chodura)

Projekt został ubezpieczony przez Alfredo Webera, ale oryginalny start okazał się zbyt trudny i Ondra musiał dodać kilka swoich spitów, w terenie gdzie puszczało.

Znakomitemu Czechowi udało się zrobić wszystkie ruchy już w listopadzie, ale odpowiednie warunki pojawiły się dopiero teraz:

W marcu wreszcie było sucho i wczoraj skorzystałem z fantastycznych, wietrznych warunków i poprowadziłem ją! Nie było łatwo, w zasadzie niezła walka, ale tak powinno być na trudnym wspinaniu!

Jeśli chodzi o wycenę, uważam że może to być najtrudniejsza droga w Arco w tym momencie. Droga w moim stylu, jest trochę parametryczna (trudniejsza dla niskich), ale czy w zakresie 9b+? Szczerze, nie wiem. I bardzo trudno mi powiedzieć czy jest do porównania z La Dura Dura, Change lub Perfecto Mundo. Na pewno wiem, że jest trochę trudniejsza od Ereboru, który robiłem parę miesięcy temu.

Warto dodać, że Ondra po tym prowadzeniu ma na koncie 28 (!) dróg o trudnościach 9b lub więcej.

Źródło: Adam Ondra FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum