14 marca 2022 11:49

Adam Ondra i Jakob Schubert mierzą się z drogą „Sprengstoff” 9a

Niektóre projekty na rozwiązanie czekają latami, tak było między innymi w przypadku linii Sprengstoff 9a, znanej wcześniej pod nazwą Lorünser Projekt. Dziś droga ma już cztery przejścia, dwa ostatnie należą do Adama Ondry i Jakoba Schuberta.

Adam Ondra na "Sprengstoff" 9a

Adam Ondra na „Sprengstoff” 9a (kadr z filmu)

***

Ondra i Schubert zatrzymali się w Lorüns (Vorarlberg) w drodze na mityng Mammuta. Obaj postanowili zaatakować fleszem Sprengstoff 9a, pasaż obity w 1995 roku przez Beata Kammerlandera, a poprowadzony dopiero w 2020 roku przez Jacopo Larchera. Patenty na flesza sprzedała im Barbara Zangerl, która zrobiła rok temu pierwsze powtórzenie.

Ostatecznie Czech i Austriak zrobili drogę w drugich podejściach, najpierw Adam, zaraz po nim Jakob. Druga próba nie oznacza jednak wcale łatwej przeprawy, jak musiał zawalczyć na Sprengstoff  Jacob Schubert, widać na załączonym wideo (próba flesz i przejście w 2. wstawce Ondry TUTAJ):

Na filmie poniżej widać więcej, Sprengstoff  i w akcji Barbara Zangerl:
„Ściana i jakość skały są doskonałe” – pisze Adam o Lorüns. To rejon z perspektywami, a jednocześnie jego przyszłość jest bardzo niepewna. Pisała o tym zresztą przy okazji powtórzenia Sprengstoff  Barbara Zangerl. Skała znajduje się niedaleko kamieniołomu i właśnie względu na swoje położenie rejon może zostać zamknięty dla wspinaczy (w latach 90. już raz wprowadzono tu zakaz wspinania).

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum