Wycinek z Jastrzębnika: nowości
Eksploracja naszych jurajskich ścian trwa nieprzerwanie. I w zasadzie trudno przewidzieć, gdzie jest jej koniec. Wciąż odkopywane są nowe skałki i wciąż ekiperom nie brakuje pomysłów na nowe drogi. Ostatni przewodnik po Jurze Północnej (wyd. 3), a w nim około 4 tys. dróg i projektów, ukazał się w połowie 2020 roku. Od tego czasu w naszym wapieniu przybyło dużo świeżych linii.

Tadeusz Pielarz na drodze „Wspomnienie Wiktora” V, Biały Kanion, rejon Jastrzębnika (fot. Grzegorz Rettinger)
***
Warunków do wspinania na Jurze nie ma, wszak trzyma zima. Pokuśmy się jednak, tak na zachętę, o niewielki wycinek z okolic Jastrzębnika. Tylko tam w ciągu ostatnich niespełna dwóch lat powstało blisko 70 nowych linii. I będzie jeszcze więcej. Powstałe drogi mają różny ciężar gatunkowy – od zupełnie łatwych do trudnych i bardzo trudnych.
W samym centrum Jastrzębnika i na sąsiednich skałach działali w ostatnich latach Waldek Podhajny, Marcin Wszołek, Grzesiek Rettinger, Tadeusz Pielarz z ekipą i inni. Poniżej dwie przykładowe skały, których w starym przewodniku nie znajdziecie. Zagospodarowane zostały w 2021 roku przez Tadka Pielarza – to Maślata i Labirynt. Obie niewysokie, tak z 10 metrów, ale za to bardzo ciekawą fakturą. Dobre na lato!
Labirynt znajduje się na piętrze, dojście pod skałę jest dość skomplikowane, najlepiej kierować się półkami i kanionami dookoła masywu.
1. Niezgłębiona głębia VI+
2. Pogrzebacz V
3. Tęsknota V
4. Bałwan V+
5. Biegunkowe BHP IV
6. Gazosfera IV+
7. Idiotokracja VI+
8. Cicho-sza VI.1
Maślata jest widoczna i dostępna od dołu. Stoi na prawo od wejścia do Szarego Kanionu.
9. Szatan VI+
10. Maślok VI.1
11. Zajączek III+ (TRAD)
12. projekt
Wkrótce kolejna porcja jurajskich odkryć.
Przewodnik „Jura Północna” do kupienia w księgarni wspinanie.pl.