19 stycznia 2022 19:54

„Trofeo Dell’Adriatico” 9a+: wymyślił David Lama, pierwsze przejście zrobił teraz Gabriele Moroni

Gabriele Moroni zrobił pierwsze przejście Trofeo Dell’Adriatico 9a+ w Arco. Projekt wymyślił śp. David Lama i to właśnie jemu zadedykował ją Włoch.

Gabriele Moroni na "Trofeo Dell'Adriatico" 9a+ (fot. Matteo Pavana)

Gabriele Moroni na „Trofeo Dell’Adriatico” 9a+ (fot. Matteo Pavana)

***

O drodze Gabriele Moroni dowiedział się dawno temu temu od Davida Lamy, który obił projekt, ale nie znalazł czasu na jego ukończenie. Po dziesięciu latach od rozmowy z Lamą Moroni poprowadził drogę. Pisze o niej w samych superlatywach:

Jakość skały i same przechwyty są niesamowite, wszystkie chwyty są prawie niewidoczne, co sprawia, że to wspaniałe i trudne wyzwanie.

Droga znajduje się w sektorze Hotel Olivo. Startuje z półki skalnej, dzięki czemu można poczuć ekspozycję i podziwiać piękny widok na całą dolinę. Prace nad projektem Moroni zaczął dopiero w 2020 roku, po pierwszym lockdownie. Na swoim profilu pisze tak:

Proces pracy nad projektem miał wiele faz, wzlotów i upadków, miłości i nienawiści, trwało to dwa sezony. Inni mocni, lokalni i przyjezdni wspinacze wiedzieli, że poświęcam wiele dni i energii na próby. Szanuję, że dali mi czas, bym mógł skończyć projekt. Były dni, kiedy czułem potrzebę, by poprowadzić drogę tak szybko, jak tylko możliwe, ponieważ chciałem, aby inni mogli jej spróbować i cieszyć się tym perfekcyjnym kawałkiem skały! Ale z drugiej strony naprawdę chciałem być pierwszym, który zrobi to na cześć Davida…

Gabriele nazwał drogę Trofeo Dell’Adriatico i wycenił na 9a+. Niemniej dużo istotniejszy od cyfry jest fakt, że to pierwszorzędne wspinanie, a przy tym piękny hołd oddamy Davidowi Lamie. „Według mnie to najlepsza trudna droga w rejonie!” – pisze Włoch. Patrząc na gratulacje pod wpisem Moroniego (a gratulują między innymi Schubert i Ghisolfi) można się spodziewać rychłego powtórzenia.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum