24 stycznia 2022 10:37

Nowe 8C+ w Bleau: Simon Lorenzi dokłada „Big Conviction”

Czy da się wykroić jeszcze coś więcej z The Big Island? Wydawało się, że Simon Lorenzi dopisał już ostatni rozdział do historii klasyka Bleau, robiąc w ubiegłym sezonie wersję SD. Okazuje się, że można i to coś całkiem trudnego, takiego na miarę 8C+. Nowość Belga nazywa się Big Conviction.

Simon Lorenzi na "Big Conviction" 8C+ (fot. Arthur Delicque)

Simon Lorenzi na „Big Conviction” 8C+ (fot. Arthur Delicque)

***

Na początku ubiegłego roku Simon Lorenzi jako pierwszy rozwiązał wieloletni problem Fontainebleau, próbowany przez lata przez czołowych boulderowców – The Big Island assisBelg nazwał go Soudain Seul i wycenił na 9A (niedługo później na topie stanął Nico Pelorson, który zasugerował 8C+). Teraz Lorenzi wraca z kolejnym wariantem, tym razem chyba już ostatnim.

Simon Lorenzi o kulisach powstania Big Conviction:

Od kiedy w ubiegłym roku zrobiłem Soudain Seul, czułem nostalgię za tym miejscem i tym, czego doświadczyłem tam jako wspinacz. Szczęśliwie pozostał mi jeszcze jeden trudny start i znów bardzo chciałem wspiąć się po niesamowitej linii, jaką jest Big Island. Ale tak naprawdę chodziło o coś więcej niż tylko wspinanie. Była to także okazja, by spędzić więcej czasu z przyjaciółmi w tym wyjątkowym miejscu, dzieląc się tą samą pasją, energią i zabawą co w ubiegłym roku. To główny powód, dla którego zdecydowałem się zainwestować trochę czasu, by połączyć Conviction Low i Big Island.

Simon Lorenzi na "Big Conviction" 8C+ (fot. Arthur Delicque)

Simon Lorenzi na „Big Conviction” 8C+ (fot. Arthur Delicque)

Wspomniane przez Belga Conviction Low to niższy start (8B/B+) do Conviction (8A), który biegnie na prawo od Big Island. Tytułowa kombinacja, Big Conviction, warta jest zdaniem Lorenziego 8C+.

Od The Island do Big Conviction

2008 – The Island 8B+, pierwsze przejście Dave Graham
2010 – The Big Island 8C, pierwsze przejście Vincent Pochon
2021 – Soudain Seul 8C+ (The Big Island SD), pierwsze przejście Simon Lorezi
2022 – Big Conviction 8C+, pierwsze przejście Simon Lorenzi

Kolejnym celem Simona Lorenziego w Bleau jest La Révolutionnaire 8C+ Charlesa Alberta.

***

Simon Lorenzi miał świetną końcówkę ubiegłego roku. Powtórzył jeden z topowych szwajcarskich boulderów, Off the Wagon w wersji low start 8C+ w Val Bavona.

źródło: Instagram, planetgrimpe.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum