26 stycznia 2022 07:15

Sezon skiturowy rozpoczęty – 1. edycja Pucharu Polski za nami!

Z dwutygodniowym (spowodowanym brakami śniegu) opóźnieniem zainagurowany został sezon zawodów skialpinistycznych w Polsce. W niedzielę 23 stycznia na linii startu 15 zawodów im. Kuby Soińskiego – Night Vertical Race, które odbyły się na stokach Skrzycznego w Szczyrku zameldowali się wyposzczeni przerwą letnio-jesienną miłośnicy skitouringu.

Start! (fot. Krzysztof Kośny)

Start! (fot. Krzysztof Kośny)

W tygodniu poprzedzającym zawody wszelki znaki na niebie i ziemi (dominacja koloru zielonego, a nie białego) wskazywały, że pierwsza edycja tegorocznego Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim może się nie odbyć. Na szczęście „bestia ze wschodu” dotarła i w minioną niedzielę udało się rozpocząć pucharowe zmagania.

Na trasie (fot. Maciej Westerowski)

Na trasie (fot. Maciej Westerowski)

Organizatorzy zawodów z Klubu Skialpinistycznego Kandahar wytyczyli dla żądnych skitourowych doznań (których na linii startu zebrało się ponad 130) następującą trasę:

  • START – 537m (dolna stacja kolei linowej na Skrzyczne),
  • nartostrada nr 25 („Widokowa”),
  • PUNKT KONTROLNY – 948m – Hala Jaworzyny,
  • nartostrada nr 21 („Ondraszek”),
  • META – 1250m (górna stacja kolei linowej na Skrzyczne).

Długość wyniosła ok. 4800 m i ok 720 m przewyższenia.

Męskie podium (fot. Tomasz Król)

Męskie podium (fot. Tomasz Król)

Nasi zawodnicy wykazali się sławetną polską gościnnością dlatego też pierwsze miejsce z „kosmicznym” czasem 32 minuty i 17 sekund wywalczył znakomity słowacki skialpinista Jakub Šiarnik. Niespełna 90 sekund później na Skrzyczne dotarł czeski zawodnik Pavel Ondrášek. Podium z czasem 34min 43 sek uzupełnił Sebastian Druszkiewicz.

Damskie podium (fot. Tomasz Król)

Damskie podium (fot. Tomasz Król)

Wśród Pań najszybsza okazała się (co nie było specjalnym zaskoczeniem) najlepsza polska skialpinistka ostatnich lat Iwona Januszyk (13. miejsce OPEN) – czas: 38:19. Druga na metę wbiegła Olga Łyjak, a za nią juniorka ze Słowacji Nikola Maťkova.

Pełne wyniki na: bgtimesport.pl.

Zawody mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z KS Kandahar oraz wsparciu:

Sponsorzy zawodów

Sponsorzy zawodów

Już 5 lutego zapraszamy na kolejną edycję Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim –  22 Puchar Pilska w skialpnizmie. Szczegółowe informacje i zapisy na www.kandahar.pl

Marcin Zwoliński
KS Kandahar
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum