5 stycznia 2022 12:08

Serhij Topiszko nadal w Val Bavona… z pomysłem na więcej

Niedługo po tym, jak przeszedł Off the Wagon Low 8C+, wspiął się na urodziwą La Rustica 8C Jamesa Webba. Wygląda na to, że Serhij Topiszko przeżywa właśnie boulderową podróż życia. I to wcale nie koniec pomysłów Ukraińca na trudne przejścia.

Serhij Topiszko szykuje się do startu SD, z ziemi, do "Off the Wagon" (fot. arch. S. Topiszko)

Serhij Topiszko szykuje się do startu SD, z ziemi, do „Off the Wagon” (fot. arch. S. Topiszko)

***

Miejscem akcji Serhija pozostaje szwajcarska Val Bavona i słynny kamień z Off the Wagon. Boulder ma szansę otrzymać trzecią wersję, tę najpełniejszą – takiej próbuje teraz Ukrainiec. Chodzi o start z siedzenia, ale z ziemi (po odsunięciu wozu).

Ekstremalny wariant SD do wersji podstawowej, czyli Off the Wagon (8B+, Nalle Hukkataival), dodał w 2018 roku Amerykanin Shawn Raboutou, a powtórzyli później: James WebbDaniel WoodsGiuliano Cameroni,  Simon Lorenzi, Serhij Topiszko i Yannick Flohé. Giuliano Cameroni był pierwszym, który zdecydował się na odsunięcie stojącego pod boulderem wozu – wystartował z tych samych chwytów co w wersji sit, ale zrobił to stojąc na ziemi. Mówił później: „trudności się nie zmieniają, ale ten sposób pokonania boulderu jest ładniejszy i bardziej logiczny”. Tak to wyglądało w wykonaniu Szwajcara:
A nad takim wariantem pracuje teraz Serhij Topiszko:

33-letni Ukrainiec napisał na swoim profilu pisze:

Odkąd zacząłem się wspinać w 1996 roku, byłem wspinaczem ściankowym. Dopiero teraz, po ponad 20 latach, zrozumiałem, że straciłem młodość, robiąc złą rzecz – nie wspinałem się w skałach. Dlatego swoje pierwsze 8B przeszedłem dopiero kilka lat temu, kilka lat więcej zajęło mi zrobienie 8C/8C+. To było dla mnie bardzo trudne psychicznie, by osiągnąć taką trudność, trudniejsze niż wspinanie w finale jakichkolwiek zawodów. Ale mam teraz pewność, że jestem gotów na coś więcej. Lepiej późno, niż wcale(…).

To prawda :).

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum