25 stycznia 2022 10:51

Młodzi zdolni z Hiszpanii: Roc Vergés Solé i Geila Macia

Co prawda trudno będzie pobić ostatni wyczyn 9-letniej Chinki Ziheng Qiu (China Climb 8b+ w Yangshuo), ale na horyzoncie pojawia się coraz więcej młodych wspinaczy z aspiracjami. Ostatnio na przykład świetne przejścia zrobili Roc Vergés Solé i Geila Macia, oboje z Hiszpanii, oboje lat 13.

Roc Vergés na „Fish Eye” 8c (fot. Toni Mas Buchaca)

Roc Vergés na „Fish Eye” 8c (fot. Toni Mas Buchaca)

***

Zaskakujący progres zrobił ostatnio zwłaszcza Roc Vergés Solé, który poprowadził w tym roku świetnie znaną Fish Eye 8c w Olianie. Spędził na niej niewiele czasu, bo pięć dni, naliczył dwanaście prób. Jak przyznał, wcześniej próbował kilku innych 8c, ale okazały się zbyt boulderowe. Co do wspomnianego postępu, niedługo przed przejściem katalońskiego klasyka, Solé wspiął się na swoje pierwsze 8b+. W grudniu w Montsant przeszedł drogę Falconetti.

Roc Vergés:

W tym roku chciałbym zadebiutować w międzynarodowych zawodach i odegrać w nich znaczącą rolę. Po zakończeniu sezonu startowego mam nadzieję wspinać w skałach tak dużo, jak tylko się da.

Aspiracje skalne i zawodnicze ma też rodaczka Solé, Geila Macia. I ma ku temu podstawy. Rodzicami 13-latki są była mistrzyni Hiszpanii Berta Martin i Israel Gacia. Efekty świetnego prowadzenia (trening pod okiem mamy) już widać, Geila pokonała niedawno swoje pierwsze 8c – Fabelitę w Santa Linya.

https://www.instagram.com/p/CY1OEv-Nn1u/?utm_source=ig_embed

Czy oboje zagoszczą na scenie wspinaczkowej na dłużej i odegrają na niej znaczącą rolę? Czas pokaże…

źródło: 8a.nu, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum