21 stycznia 2022 12:18

Rewolucja na Makaku. Warszawska ściana stawia na przyrządy ze wspomaganiem hamowania

Właściciele Areny Wspinaczkowej Makak, największej warszawskiej ściany, podjęli decyzję o zakazie używania do asekuracji kubków. Od 1 lutego br. wspinacze mają korzystać z przyrządów ze wspomaganiem hamowania. Podobną decyzję mają też podjąć dwie inne ściany w stolicy: Stacja Grawitacja Warszawa i Camp4.

Arena Wspinaczkowa Makak (fot. FB Makak)

Arena Wspinaczkowa Makak (fot. FB Makak)

***

W 2017 r. informowaliśmy o zakazie używania kubków asekuracyjnych, który wprowadziły trzy duże ścianki wspinaczkowe w Singapurze. Ich właściciele podjęli ten krok w związku z rosnącą liczbą wypadków oraz w oparciu o badania Deutscher Alpenverein, z których wynikało, że osoby używające przyrządów ze wspomaganiem hamowania popełniają mniej błędów. Decyzja wydawała się słuszna, statystyki z kolejnych lat okazały się pozytywne, liczba wypadków zmalała znacząco.

Z przykładem z Azji postanowił pójść Makak:

Wspinaczka staje się coraz bardziej popularna. A na głośnej ścianie wspinaczkowej znacznie trudniej niż w skałach skoncentrować się wyłącznie na wspinającym partnerze. Nasze obserwacje wyraźnie wskazują na to, że najwięcej niebezpiecznych sytuacji wynika z nieuwagi lub błędów popełnianych przez asekurujących, którzy w reakcji na odpadnięcie wspinającego partnera zbyt późno blokują linę lub nie blokują jej wcale. Co więcej, niemal wszystkie niebezpieczne zdarzenia były wynikiem błędów doświadczonego asekurującego, a nie osoby początkującej. Warto dodać, że wszystkie te przypadki prawdopodobnie nie miałyby miejsca, gdyby asekuracja odbywała się na przyrządzie ze wspomaganiem hamowania.

Chcąc zwiększyć Wasze bezpieczeństwo, zachęcamy Was do asekurowania na przyrządach ze wspomaganiem hamowania, takie jak Petzl Grigri, Black Diamond ATC-Pilot, Edelrid Jul, Mammut Smart, Climbing Technology Click Up lub inne podobnie działające.

OD 1 LUTEGO 2022 NA MAKAKU BĘDZIE MOŻNA ASEKUROWAĆ WYŁĄCZNIE PRZY UŻYCIU TAKICH PRZYRZĄDÓW, A UŻYWANIE PRZYRZĄDÓW TYPU KUBEK/REVERSO NIE BĘDZIE DOZWOLONE.

Jak czytamy, w ślad za Makakiem zamierzają pójść dwie inne warszawskie ściany: Stacja Grawitacja Warszawa i Camp4.

Przy okazji warto przypomnieć, że asekurowanie z przyrządu ze wspomaganiem hamowania nie zwalania nas z obowiązku zachowania 100-procentowej koncentracji. Ponadto zawsze trzymamy linę hamującą! Warto zobaczyć film: GriGri: dlaczego ZAWSZE należy trzymać linę hamującą.

Źródło: FB Makak
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Rewolucja na Makaku [73]
    ... jak to każda rewolucja. Przynależy do lewicowej agendy która…

    21-01-2022
    Edgar Nevermore