30 stycznia 2022 18:35

Petra Klingler i Louna Ladevant mistrzami świata we wspinaczce lodowej

W ten weekend rozegrano w Saas-Fee (Szwajcaria) mistrzostwa świata we wspinaczce na trudność. W konkurencji na prowadzenie zwyciężyli Petra Klingler i Louna Ladevant. Najskuteczniej wśród Polaków startowała Olga Kosek.

Ściana w Saas-Fee (fot. UIAA/Kaspar Kellerhals)

***

Polska reprezentantka najwyżej uplasowała się w konkurencji biegowej. Olga wywalczyła 7. miejsce za okupującymi wszystkie pozycje od podium Rosjankami. Trzeba dodać, że reprezentanci Rosji w tej konkurencji mocno odsadzili resztę świata. Zwyciężczyni zawodów, Natalia Sawickaja, przebiegła 15-metrową drogę w 9.81 sekundy, jej rodaczka z 6. miejsca miała czas 13.45, zaś Olga 17.15.

Petra Kingler była bezkonkurencyjna w Saas-Fee (fot. UIAA)

W konkurencji prowadzenie Olga wywalczyła awans do półfinału, by w nim zająć 13. miejsce, co nie dało jej szans na pokazanie się w 8-osobowym finale. A finał należał do reprezentantki gospodarzy. Petra Klingler zwyciężyła w pięknym stylu, jako jedyna zameldowała się na końcu drogi.

Podium damskie MŚ wygląda następująco:

1. Petra Klingler SUI
  2. Anastasja Astachowa RMF
  3. Franziska Schönbächler SUI

W konkurencji męskiej walczyło trzech naszych reprezentantów. W czasówkach na 23. miejscu uplasował się Jan Mondzelewski, miejsce 29. zajął Aleksander Huszczo a na 33. znalazł się Bartosz Raczyk. Najszybciej zaś biegał Mohsen Beheshti Rad, z Iranu.

Na trudność żaden z naszych zawodników nie przedostał się do półfinału: Aleksander Huszczo (33 miejsce), Jan Mondzelewski (38 miejsce), Bartosz Raczyk (47 miejsce). Zwyciężył Francuz Louna Ladevant.