5 stycznia 2022 16:58

Manaslu – zima 2021/2022. Pogoda nadal rozdaje karty

Tej zimy na Manaslu (8163 m) działa wyprawa Alexa Txikona, zespół Simone Moro i  Pasang Rinzee Sherpa oraz Oswald Rodrigo Pereira. Oficjalnie każdy niezależnie, lecz w praktyce oczywiście wszyscy na jednej drodze.

***

Sytuacja na Manaslu rozwija się powoli. Po pierwszych wyjściach nastąpiła przerwa spowodowana dużymi opadami śniegu. Alpiniści przeczekali ten czas w bazie, odkopując namioty i odpoczywając. W ostatnich dniach pogoda poprawiła się, umożliwiając dalszą akcję.

Alex Txikon, Chhepal Sherpa i Simone Moro

Alex Txikon, Chhepal Sherpa i Simone Moro (fot. Pasang Rinzee)

Informacje i materiały podsyła Pasang Rinzee, Szerpa wspinający się w zespole z Simone Moro. Pisze między innymi:

Po ciężkich opadach śniegu sprzed kilku dni, Szerpowie przetarli wczoraj (3 stycznia – red.) drogę do obozu 1. Ponieważ uznano, że jest szansa na ustawienie wyższych obozów (2 i 3), dzisiaj (4 stycznia – red.) z bazy wyruszył w górę zespół Szerpów wraz z Simone Moro, Alexem Txikonem i Chhepal Sherpą. Jutro (5 stycznia – red.) mam spotkać się z nimi w obozie 2.

Z relacji Pasanga wynika, że jeszcze nie udało się dotrzeć do miejsca obozu 2. Postępy spowalnia zagrożenie lawinowe, niskie temperatury i sięgająca pasa świeża pokrywa śniegu. Oto film nadesłany przez Pasanga Rinzeę dzisiaj, około 10 rano czasu lokalnego:

Około 18 czasu lokalnego raport przesłał również Alex Txikon:

Jesteśmy z powrotem w bazie. Noc była bardzo ciężka i bardzo zimna, wydaje mi się, że naliczyłem z osiem lawin… Prognozy pogody nie są najlepsze, wracają opady śniegu. Niemniej motywacja nie spada!

Tracker Txikona znajduje się tutaj (odświeżany nieregularnie):

Simone Moro potwierdza nie najlepsze perspektywy na najbliższe dni i utrudniające wspinaczkę już dość olbrzymie ilości śniegu między obozem 1 a 2.

Obóz 2 – zimowa wyprawa na Manaslu 2021/2022 (fot. Simone Moro FB)

A więc ambitne plany dotarcia do obozu 2, a nawet 3, pokrzyżowała gruba pokrywa świeżego śniegu powyżej „jedynki”. Baza podczas zimowego ataku na Manaslu znajduje się na wysokości 4800 m. Obóz 1 na około 5800 m. Jak podawał Simone Moro, podejście do obozu 1 podczas ostatniej rotacji zajęło trójce alpinistów trzy godziny. Powyżej to już zupełnie inna historia.

O czasach pisze też Oswald Rodrigo Pereira, który w ciągu jednego dnia (bez noclegu) doszedł do obozu 1 i wrócił do bazy. W górę 3:20, w dół 0:57. Oswald relacjonuje:

Poszedłem na lekko, tylko z podstawowym sprzętem i sprzętem do filmowania. W pewnej chwili zrobiło się bardzo zimno, niespodziewanie zerwał się porywisty wiatr i śnieg. Jest zima, musi być zimno – pomyślałem, lecz muszę przyznać, cierpiałem. Na 5600 m zauważyłem Szerpów, którzy pokonywali właśnie odcinek wspinaczkowy powyżej. Dogoniłem ich na kilka metrów przed obozem 1. Byli to Tenzinz Lama, Pasang Nurbu i Pemba Tashi. Sprawdziłem depozyt z 26 grudnia – był ok., i ruszyłem biegiem w dół.

winter Manaslu

Wspinaczkowy odcinek przed obozem 1 na Manaslu (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

oswald Manaslu

Oswald w drodze do obozu 1 na Manaslu (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

Zanosi się na kolejną przerwę na Manaslu. Pogoda nadal rozdaje karty.

Obóz 2 – zimowa wyprawa na Manaslu 2021/2022 (fot. Alex Txikon FB)

Michał Gurgul
źródła: Pasang Rinzee, Alex Txikon, Simone Moro, Oswald Rodrigo Pereira
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum