26 stycznia 2022 13:15

Jenn Durmmund w drodze po Seven Second Summits. Przypominamy alternatywne Korony Ziemi

W połowie stycznia 2022 roku Jenn Durmmund weszła na stosunkowo rzadko atakowany Mount Tyree (4852 m), drugi po Vinson Peak (4892 m) szczyt Antarktydy. Amerykanka jest na dobrej drodze, by zostać pierwszą kobietą z Seven Second Summits w kajecie.

***

Seven Second Summits

Wyzwanie dla kolekcjonerów, podobne do Seven Summits, które dotyczy nie najwyższych, a drugich co do wysokości szczytów każdego z kontynentów. Uznaje się je za znacznie trudniejsze. Spośród dwóch najwyższych szczytów wszystkich kontynentów tylko w jednym przypadku drugi – Ojos del Salado (6893 m), jest łatwiejszy od najwyższego – Aconcagui (6959 m).

Brak zgody wśród geografów i wspinaczy co do tego, które szczyty Europy oraz Australii i Oceanii są najwyższymi, sprawia, że zdobywcy Seven Summits idą zarówno na Mont Blanc, jak i Elbrus, oraz obok Puncak Jaya (Carsztenz Pyramide) zdobywają również Mount Kościuszko. Tym sposobem z siedmiu szczytów robi się dziewięć.

Podobnie jest w przypadku Seven Second Summits (zwanej również Koronką Ziemi). I tu toczy się dyskusja, które szczyty są drugimi co do wysokości na każdym z kontynentów. Nie zagłębiając się jednak w szczegóły, przedstawiamy dwa najbardziej popularne zestawienia.

Richard Bass:

  • K2, Ojos del Salado, Mount Logan, Dykh-Tau, Mount Kenya, Mount Tyree, Mount Townsend

Reinhold Messner:

  • K2, Ojos del Salado, Mount Logan, Dykh-Tau, Mount Kenya, Mount Tyree, Puncak Mandala

W obu przypadkach za najwyższy szczyt Europy uznaje się Elbrus (5642 m) – drugim szczytem Europy jest więc Dykh-Tau (5205 m). Dla osób, które za najwyższy szczyt Europy uznają Mont Blanc (4808 m), analogicznie drugim będzie Monte Rosa (4634 m).

Porównanie ośmiotysięczników, szczytów Seven Summits i Seven Second Summits (fot. Cmglee / Wiki CC)

Pierwszym, który ogłosił zdobycie drugich wierzchołków wszystkich kontynentów, był pochodzący z Tyrolu Południowego Hans Kammerlander, jednak Eberhard Jurgalski podważył to osiągnięcie. 

Christian Stangl został pierwszym oficjalnie uznanym zdobywcą Koronki Ziemi – na wszelki wypadek wszedł na dwanaście szczytów, konkurujących o miejsce na tej liście. Wyczyn potwierdziła Księga Rekordów Guinnessa.

Jenn Durmmund i Mount Tyree

To czwarty ze szczytów Seven Second Summits, na który udało się wspiąć Amerykance. Szczyt leży w paśmie Sentinel na Ziemi Ellswortha w Antarktydzie Zachodniej. To odosobniona skalista góra znajdująca się 14 km na północny-zachód od masywu Vinsona.

Górę zdobyli w 1967 roku Barry Corbet i John Evans. W porównaniu do sąsiedniego Vinson Peak, to szczyt cieszący się znacznie mniejszą popularnością. Z punktu widzenia wspinania, interesująca wydaje się południowo-wschodnia ściana Mount Tyree, która mierzy ponad 2000 m wysokości i najprawdopodobniej nadal pozostaje niezdobyta.

W drodze na Mount Tyree (fot. Jenn Durmmund)

Do tej pory Durmmund zdobyła również Ojos del Salado na granicy chillijsko-argentyńskiej, Mount Kenya w Kenii i Dykh-Tau w Rosji.

Potrójna Korona Ziemi

W tym wypadku chodzi o zdobycie trzech najwyższych szczytów kontynentów. A więc: Seven Summits, Seven Second Summits i Seven Third Summits.

Trzecimi pod względem wysokości szczytami kontynentów są: Kanczendzonga (8586 m), Nevado Pissis (6795 m), Pico de Orizaba (5635 m), Szchara (5193 m), Mawenzi (5148 m), Mount Shinn (4660 m) i Puncak Mandala (4758 m).

W efekcie otrzymujemy Triple Seven Summits. Tego osiągnięcia dokonał jako pierwszy również Christian Stangl. Skompletowanie wszystkich szczytów zajęło mu 23 lata – od 30 marca 1990 (Aconcagua) do 23 sierpnia 2013 roku (Szchara).

Szczyty zdobyte przez Stangla

Trzy Korony

To jeszcze inna kolekcja szczytów, o której w 2011 roku wspominał Piotr Pustelnik. W jej skład mają wchodzić: Korona Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów (Seven Summits), Koronka Ziemi, czyli drugie co do wysokości szczyty kontynentów (Seven Second Summits) i Korona Himalajów. Zdaje się, że takiego zestawu jeszcze nikt nie skompletował.

Michał Gurgul
źródła: alanarnette.com, thebmc.co.uk, 8000ers.com, archiwa wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum