17 stycznia 2022 09:18

Tak wygląda jeden z najtrudniejszych japońskich boulderów – „Hallucination” 8C+ [FILM]

Tak wygląda nominalnie jeden z najtrudniejszych boulderów w Japonii (film poniżej). Młodziutki Kazuma Ise prezentuje Hallucination 8C+, które przeszedł w grudniu minionego roku.
***

Długo przygotowywał się do przejścia palczastego Hallucination Kazuma Ise. Kilka miesięcy spędził na ścianie, trenując wyłącznie pod projekt w Hourai: „istniało ryzyko złapania poważnej kontuzji, więc postanowiłem, że dwa treningi w tygodniu wystarczą” – mówi 19-letni Japończyk.

Hallucination nie było wcale pomysłem Kazumy Ise, a weterana japońskiej sceny boulderowej Dai Koyamady, który otworzył boulder jeszcze w 2003 roku i wycenił na 8B+ (pierwsze powtórzenie, z dopiskiem hard, wpisał w sezonie 2004 Koreańczyk Chong Kim). Tyle że później ułamał się jeden z kluczowych chwytów i nikomu, aż do przejścia Ise, nie udało się pokonać linii w nowej formie. A próbowało wielu, między innymi Toshi Takeuchi – na filmiku widać, jak bolesny i trudny jest teraz kluczowy ruch:

Kazuma Ise zrobił Hallucination pod koniec grudnia 2021 roku. Napisał później: „to najdoskonalsza i najprzyjemniejsza wspinaczka, jakiej doświadczyłem”. Przy boulderze postawił 8C+, porównując go z kilkoma 8C, które wcześniej pokonał, wszystkie znajdują się w Hourai. To kolejno Byaku-dou  (nawiasem mówiąc bardzo ciekawe przejście, bo boulder autorstwa Koyamady z 2003 roku notował tylko trzy powtórzenia, to trzecie należy właśnie do Kazumy), Mona Lisa i Vanitas.

PS Pierwsze 8C+ otworzył w Japonii  Dai Koyamada. W 2017 roku powstała Nayuta w Gero.

źródło: Instagram

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum