13 stycznia 2022 13:14

15-letni Gioele Piffer z sukcesem na historycznej „L’Arte di salire in alto” 8c

Wciąż niewiele powtórzeń ma jedna z pierwszych 8c we Włoszech – L’Arte di salire in alto w rejonie La Celva. Teraz sięgnął po nią 15-letni Gioele Piffer.

***

Kto powiedział, że piony wyszły z mody? Zaprzeczać temu zdaje się włoski junior Gioele Piffer, który zapałał chęcią zmierzenia się z historycznym kawałkiem skały w rejonie La Celva. Na tapetę wziął powstałą trzy dekady temu L’Arte di salire in alto 8c. Okazuje się, że płytowe, złożone wspinanie wciąż potrafi inspirować, także nastolatków. Piffer jest zresztą najmłodszym wspinaczem, który powtórzył słynną linię.

Gioele Piffer na „L’Arte di salire in alto” 8c (fot. Paolo Moruzzi)

Gioele Piffer na „L’Arte di salire in alto” 8c (fot. Paolo Moruzzi)

Autorem L’Arte di salire in alto jest Rolando Larcher. Poprowadził ją w 1992 roku. Takie trudności miała wcześniej we Włoszech prawdopodobnie tylko jedna droga – Spirit Walker w Sasso Remenno (Val di Mello), otwarta przez Daniele Pigoniego w 1990 roku.

Na powtórzenie L’Arte di salire in alto trzeba było czekać blisko dekadę. Za to w sezonie 2001 padły „aż” dwa – 20 metrów skomplikowanych, technicznych ruchów opanowali Riccardo Sky Scarian i  Maurizio Manolo Zanolla. Wśród powtórzeń, wciąż nielicznych, jest też jedno kobiece. W grudniu 2020 roku po L’Arte di salire in alto przyjechała do Celvy Laura Rogora.

źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum