25 stycznia 2022 12:40

Charles Dubouloz: pierwsze solowe przejście „Rolling Stones” na Grandes Jorasses [aktualizacja]

W dniach 13-18 stycznia Charles Dubouloz przeszedł samotnie drogę Rolling Stones na Grandes Jorasses. To pierwsze przejście solo tej znanej i poważnej drogi o długości ponad 1000 metrów i wycenie: ED WI5+ 6a M8 A3. Na dodatek w środku zimy!

Charles Dubouloz: pierwsze solo Rolling Stones (fot. Seb Montaz)

***

Rolling Stones to słynna droga na północnej ścianie Grandes Jorasses (4208 m), na Filarze Walkera, znajdująca się pomiędzy drogą Gousseault a Direttisimą zespołu Bouvard-Gabarrou. Latem niebezpieczna, ze względu na kruszyznę i spadające kamienie, w ostatnich latach nieco częściej powtarzana zimą, Rolling Stones nadal nie ma zbyt wielu powtórzeń. Najważniejsze przejścia:

 • Lipiec 1979 roku – pierwsze przejście, Czesi Thomas Prochaska, Jroslav Rutil, Ludek Schlechta i Jiri Svejda.
 • Luty 1984 roku – pierwsze przejście zimowe, Francuzi Benoît Grison i Eric Grammond.
 • Luty 2002 roku – drugie przejście zimowe, Stéphane Benoist i Jérôme Thinières.
 • Zima 2006 roku – trzecie przejście zimowe, Christophe Moulin, Erwan Madore i Jean Burgun.
 • Zima 2011 r. – Patrice Glairon-Rappaz i Cédric Périllat-Merceroz przechodzą drogę w ramach swojego projektu pokonania trzech wielkich ścian alpejskich: Eigeru, Matterhornu i Grandes Jorasses.
 • Marzec 2014 roku – pierwsze przejście klasyczne (zimowe), Słoweńcy Luka Krajnc i Luka Lindič (M8, 6a – przejście OS!).
 • Styczeń 2022 roku – pierwsze przejście solo, Francuz Charles Dubouloz.

19 stycznia wieczorem Dubouloz napisał:

Właśnie dotarłem do Courmayeur, ciągle nie mogę w to uwierzyć, od tak dawna marzyłem o tej wspinaczce. Sześć dni w ścianie, w cieniu i na wietrze. Na to osiągnięcie złożyło się wiele lat ciężkich treningów (…). Dzisiaj moje dłonie i stopy są zniszczone i obolałe, ale było warto. Spełniłem marzenie.

Charles wspinał się na Rolling Stones z asekuracją, prowadząc każdy wyciąg, a następnie zjeżdżając i podchodząc po linie na małpach. Piątego dnia dodarł do górnej części headwallu, zmęczony i z obolałymi dłońmi. Przejście jednego ze skomplikowanych wyciągów zajęło mu sześć godzin.

Podczas sześciodniowej wspinaczki temperatury w ścianie spadały do -30 stopni C. Dni są ciągle krótkie, więc Dubouloz starał się każdego dnia przed zmrokiem znaleźć miejsce na biwak:

Gdy tylko zapada zmrok, robi się zbyt zimno kontynuować wspinaczkę, nie można iść dalej, nie solo.

Francuz ciągnął dwa wory ze sprzętem i jedzeniem, łącznie 35 kg. Na szczycie czekał na niego fotograf Seb Montaz, który dokumentował przejście. 

Charles Dubouloz na szczycie Grandes Jorasses po pierwszym solowym przejściu drogi Rolling Stones (fot. Seb Montaz)

Dubouloz jest obecnie jednym z najmocniejszych alpinistów. Na swoim koncie ma wiele świetnych przejść, szczególnie w Alpach, ale nie tylko. Miniony rok rozpoczął trzydniowym przejściem solowym klasyka na północnej ścianie Petit Dru, drogi Allain-Leininger. Z kolei pod koniec roku, wspólnie z Benjaminem Védrinesem, przeszedł direttissimę północnej ściany Chamlang (7319 m). Aktualnie obaj alpiniści są w formie – wczoraj pisaliśmy o prawdopodobnie pierwszym zimowym przejściu klasycznym Direttissimy Harlina na północnej ścianie Eigeru, w którym uczestniczył Védrines. Na Grandes Jorasses Dubouloz wspinał się kilkukrotnie, warto zwrócić uwagę na dwa ważniejsze przejścia z 2020 roku. W styczniu dokonał wraz z Yannem Borgnetem pierwszego pełnego powtórzenia Via in memoria di Gianni Comino, a w lipcu z Simonem Welfringerem powtórzył drogę Manitua (7c, 1100 m).

[aktualizacja – 25 stycznia]

Dodatkowe informacje techniczne dotyczące przejścia:

 • droga ma 40 wyciągów,
 • wysokość północnej ściany to 1100 m,
 • wycena potwierdzona przez Dubouloz to 6a max / M8,
 • temperatury: do -10 stopni w dzień (na 3500 m) i do -30 stopni w nocy.

Sprzęt:

 • 35 kg w dwóch plecakach,
 • 6 haków,
 • dwa zestawy friendów,
 • jeden zestaw stoperów,
 • hamak, śpiwór

Charles Dubouloz pod szczytem Grandes Jorasses po pierwszym solowym przejściu drogi Rolling Stones (fot. Seb Montaz)

Michał Gurgul
źródła: Charles Dubouloz FB, Montagnes Magazine, gripped.com, summitpost.org
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Rolling Stones [9]
  Powiem krótko - mistrzunio !

  22-01-2022
  łojant