28 stycznia 2022 17:50

Anna Taylor bez liny na „Psykovsky’s Sequins” E8 7a

Ciekawe przejście padło ostatnio na Wyspach. Brytyjka Anna Taylor pokonała bez liny Psykovsky’s Sequins E8 7a w Danby Crag (North York Moors).

Anna Taylor na "Psykovsky’s Sequins" E8 7a (fot. Simon Taylor)

Anna Taylor na „Psykovsky’s Sequins” E8 7a (fot. Simon Taylor)

***

23-letnia Brytyjka wybrała na żywiec jedną z dróg Franco Cooksona – tego pana kojarzycie pewnie z pokazywanego na ostatnim Krakowskim Festiwalu Górskim filmu „The Fall Theory” (notabene bardzo ciekawa i nietuzinkowa postać brytyjskiego tradu). Anna zainteresowała się krótką, palczastą Psykovsky’s Sequins. Cookson otworzył linię w 2013 roku, przechodząc ją także w stylu free solo. Początkowa wycena opiewała na E9, jednak po pierwszym powtórzeniu przez Dave’a Birketta spadła do E8 – Birkett znalazł miejsce na założenie asekuracji.

Przejście Anny Taylor jest najprawdopodobniej dopiero trzecim i zarazem drugim bez liny (wcześniej Taylor zapatentowała drogę na wędkę). Wagi przejściu dodaje fakt, że Brytyjka nie korzystała z kraszpadów, co na Wyspach – nawet na krótkich drogach – wcale codziennością nie jest.

Taylor w wypowiedzi dla Planet Mountain:

Głównym powodem, dla którego nie użyłam kraszy jest fakt, że ostatnio wspinałam się dużo free solo na większych skałach. Tak więc znalezienie się w sytuacji, w której nie mogę spaść to coś, do czego jestem przyzwyczajona. Startuję do takich dróg tylko wtedy, kiedy jestem absolutnie pewna, że mogę je zrobić. I na szczęście w tym wypadku czułam się wystarczająco bezpiecznie, by zracjonalizować ryzyko.

Annę Taylor możecie kojarzyć z innego przejścia, zresztą zupełnie z innej bajki. W 2019 roku działała w zespole, który wytyczył i przeszedł klasycznie 600-metrową drogę na Mount Roraima w Gujanie. Poza Brytyjką ekipę tworzyli Leo Houlding, Wilson Cutbirth, Waldo Etherington, Dan Howard i Matt Pycroft, Więcej o drodze przeczytacie TUTAJ.

źródło: planetmountain.com, gripped.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum