21 stycznia 2022 20:52

Adam Ondra powtarza „Furia de Jabalí” i stawia 9a+

Adam Ondra wziął na warsztat krótkie drogi La Capella w Siuranie, o których głośno zrobiło się zwłaszcza po niedawnych przejściach Jakoba Schuberta, który dość radykalnie obszedł się z autorskimi wycenami. Łupem Czecha padła właśnie Furia de Jabalí.

Adam Ondra na drodze "La Capella" 9b, którą poprowadził w 2011 roku (fot. arch. A. Ondra)

Adam Ondra na drodze „La Capella” 9b, którą poprowadził w 2011 roku (fot. arch. A. Ondra)

***

Adam ma szansę dołączyć (i pewnie wkrótce dołączy) do trójki wspinaczy, którzy skompletowali trzy największe ekstremy sektora La Capella. Ta trójka to Will Bosi, Alex Megos i Jakob Schubert, zaś drogi to – La Capella autorstwa Ondry (2011) oraz King Capella i tytułowa Furia de Jabali pomysłu Bosiego (obie 2021). O autorskich wycenach i odczuciach powtarzających pisaliśmy szerzej TUTAJ.

Ondra z Furia de Jabali poradził sobie bardzo szybko, potwierdził też opinie Megosa i Schuberta o niższej niż autorska wycenie – nie 9b, a 9a+. W komentarzu Czech pisze (jest i dopisek „chipped”):

Sprawdziłem ruchy raz, pod koniec dnia. Następnego dnia (po spróbowaniu najpierw King Capelli) ponownie sprawdziłem kruks i padło za drugim razem. Zrobiłem patentem Willa, ale na trawers znalazłem zupełnie inny sposób, prawdopodobnie łatwiejszy. Dolna granica 9a+ przy moim wzroście i patentach, dla niższych wspinaczy droga może być ciut trudniejsza, ale nie 9b.

Adamowi pozostała do zrobienia King Capella, wyceniona przez Willa Bosiego na 9b+. Zdaniem Megosa i Schuberta 9b.

źródło: 8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum