20 stycznia 2022 10:00

Adam Ondra jak Sylwester Stallone? Pierwsze przejście 27-letniego projektu na Słowacji

Jedno z ciekawszych przejść Adama Ondry z ubiegłego sezonu nazywa się Absolutorium 9a i biegnie w malowniczym rejonie Beckov w zachodniej części Słowacji. To blisko trzydziestoletni projekt legendarnego czeskiego wspinacza Tomáša Pilki (projekt znany był pod roboczą nazwą Dlouhá Trasa), który Adam rozwiązał minionej jesieni.

Linia drogi "Absolutorium" 9a, Beckov (kadr z filmu)

Linia drogi „Absolutorium” 9a, Beckov (kadr z filmu)

***

Kadry iście filmowe. Linia biegnie w przewieszonej części 50-metrowej skały, na szczycie której wznoszą się ruiny malowniczego zamku. Samą drogę Adam nazywa jedną z piękniejszych w byłej Czechosłowacji. Zresztą sami zoabaczcie:
Beckov swoje lata świetności przeżywał w latach 80. i 90. Tytułowa Absolutorium była ostatnim wielkim niezrealizowanym projektem Tomáša Pilki. Adam Ondra pisze o drodze „niesamowita, wyjątkowa, 30 metrów wspinania w dużej ekspozycji”. I jeszcze:

W 1994 roku Tomáš Pilka, pseudonim Svišť (w tłum. świstak) ubezpieczył całą linię na przewieszonej ścianie, startując z ewidentnej półki skalnej 20 metrów nad ziemią, i powiedział: „Musisz być tak dobry jak Sylvester Stallone w Cliffhanger, żeby przejść tę drogę”. Zabawne, że niektóre ujęcia wspinaczkowe w filmie zostały nakręcone z udziałem Wolfganga Güllicha, który jako pierwszy poprowadził 9a kilka lat wcześniej, w 1991 roku!

Super historia, pięciogwiazdkowa droga, a do tego rejon całkiem niedaleko od nas.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum