16 grudnia 2021 15:49

Uczestnicy wyprawy na Shakhaur (1976 r.) spotkali się podczas Bilbao Mendi Film Festival

Jak informuje portal krakow.pl, do ciekawego spotkania doszło podczas Bilbao Mendi Film Festival, jednego z ważniejszych hiszpańskich festiwali filmów górskich. Spotkali się tam alpiniści z Navarry i Krakowa, uczestnicy wyprawy z 1976 roku na siedmiotysięcznik Shakhaur w Afganistanie. W Bilbao pokazany został także dokument o tej o wyprawie – „Mendiak 1967”.

(fot. materiały prasowe krakow.pl)

***

Na krakow.pl:

Film „Mendiak 1976” to opowieść o przeplatających się losach dwóch ekspedycji alpinistycznych. Wyprawa wspinaczy z Pampeluny miała zapisać się w historii jako zdobycie przez Basków pierwszego siedmiotysięcznika. Jednak zejście ze szczytu miało dramatyczny przebieg: jeden z uczestników wyprawy zginął, drugi zaś odniósł poważne obrażenia. „Nasza góra może poczekać, wasz kolega nie” – usłyszeli Baskowie od napotkanej w górach ekipy alpinistycznej z Krakowa (wyprawa Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego pod kierownictwem Adama „Szmaty” Krawczyka). Dzięki wsparciu, jakie otrzymali od Polaków, udało się ocalić życie rannego i zejść razem na dół. Przyjaźń między uczestnikami obu wypraw trwa do dziś.

Obraz „Mendiak 1976” w reżyserii Luisa Arriety Etxeberrii zainaugurował 14. edycję festiwalu w Bilbao:
Warto również dodać, że film zdobył 2 nagrody w Bilbao – dla Najlepszego Filmu Górskiego oraz Nagrodę Publiczności.

W Bilbao nie brakowało innych, ważnych polskich akcentów. Za najważniejszy film festiwalu uznano „Ścianę Cieni”, autorstwa Elizy Kubarskiej (to kolejna duża nagroda dla tego obrazu na międzynarodowych festiwalach), natomiast uznanie za najlepszy scenariusz powędrowało do „Godspeed, Los Polacos”, amerykańskich twórców polskiego pochodzenia – Adama Nawrota i Soni Szczęsnej.

źródło: krakow.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Co sie stalo w Bilbao [10]
    Dwie polskie nagrody sprytnie POminiete przez cenzora. Glowna!!! nagroda Festiwalu…

    17-12-2021
    TomaszKa